Снимка: newworldorder-wakeup.blogspot.com
17 гръцки публични компании ще се срещнат с 90 чуждестранни инвестиционни фондове в Ню Йорк в началото на юни, съобщи Имерисия. Срещите са планирани в рамките на приватизационната кампания, с която правителството на ПАСОК се надява да набере около 50 милиарда евро до 2015, за да намали чувствително външния си дълг. Друг положителен резултат, който се очаква от бизнес контактите в Ню Йорк е и раздвижването на Атинската борса, която отбеляза значителен спад след разгара на икономическата криза в страната.
Гръцките компании, които ще осъществят срещите са между 20-те най-големи и успешни предприятия на Атинската борса и са включени в индекса FTSE/ATHEX 20. Между тях са и някои от най-големите банки в страната, което икономическите анализатори тълкуват като първи сигнал за покана на чуждестранни стратегически инвеститори на местния финансов пазар. Правителството и Банката на Гърция призовават гръцките банките към преструктуриране и укрепване на капиталите вече повече от година. До момента освен повишаване на капитала на няколко гръцки финансови институции, няма осъществени реални сливания. Липсата на сериозни реформи и преструктуриране на гръцката финансова система се отдава засега на несигурността за бъдещето на местната икономика. Това обаче се очаква да се промени най-скоро време, след като излезе заключението на надзорната тройка за развитието на гръцката икономика до края на този месец.
Като добър пример за подражание дойде закупуването на 23,5 милиона евро акции на банка Пиреос от чешката PPF Group. По този начин тя повиши дела си в гръцката банка с 2,06% и той достигна 5,72%. Президентът на Пиреос Михалос Саллас не пропусна да отбележи, че тази малка стъпка е пример как Гърция и банковата й система могат да завърнат постепенно загубеното доверие.
Атинската борса се очаква да изиграе решаваща роля в процеса на приватизация и оздравяване на икономическото състояние на страната, което изисква и нейното укрепване. В тази връзка нейният президент Сократис Лазаридис обяви серия от промени, които иска да въведе, за да подсигури по-добра дейността на борсата. Като начало Лазаридис ще премахне степените на капитализация на дружествата „средна” и „голяма” и ще се обособи единна категория за всички. Предложенията, за които президентът на Атинската борса среща сериозно недоволство са повишаването на компаниите в основния показател FTSE от 20 на 25, както и намаляването на изисквания капитал от едни милиард евро на 750 милиона евро. Гръцките дружества изнесени на борсата реагират остро и на предложението на Лазаридис всички дружества да оповестяват данните на английски език, с цел да се засили интеграцията на по-малките компании и на чуждите пазари.