Снимка: Имерисия
Икономическата криза и финансовите затруднения отвориха нова врата на възможности за гръцките корабни индустриалци. Спадът в търсенето накара цените на танкери и големите транспортни кораби да паднат значително и днес лидерите в морския транспорт имат възможност да инвестират в нови плавателни съдове, въпреки икономическата криза. Eastern Mediterranean Maritime, която е собственост на гръцкия корабен магнат Танасис Мартинос. Тази година до момента, той е инвестирал 350 милиона евро, главно в изграждането на нови петролни танкери и възстановяването на един танкер на старо тип VLCC. Много анализатори вярват, че подобни действия са положителен знак, който сочи за възстановяване на икономическата стабилност след дълъг период на пазара.
Низходящата тенденции в последните години произтичат главно от свръхпредлагането, поради големия брой на корабите поръчани преди световната криза избухнала през 2008 в съчетание от анемичния растеж на световната търговия след нея. Позитивният сигнал за евентуален възход на пазара дава поръчката на Eastern Mediterranean Maritime за два танкера среден размер от Южна Корея, които струват 111 милиона долара и са с капацитет 52 хиляди тона всеки. Те ще бъдат готови до края на 2013, когато се очаква началото на икономически възход. Компанията планира, че новите плавателни съдове ще могат да работят всекидневно, а цената им може да се вдигне и при подходящи условия на пазара ще може да се продадат дори преди да са довършени. Най-голямата инвестиция, която впечатлява сектора е закупуването на танкер VLCC (Very Large суров Carrier), построена 2002 с капацитет от 300 хиляди тона, който ще струва на фамилия Мартинос 34 милиона евро. В период на икономическа стагнация подобен актив се смята за проблемен, но явно, че корабните индустриалци предвиждат положително икономическо развитие, за да правят толкова големи стъпки в период на криза.
Като цяло общият климат в корабната индустрия не е много лек, особено ако се вземе предвид, че тя даде своите жертви в борбата с кризата. Корабната компания с гръцки интереси Omega Navigation например се наложи да влезе в режим на ликвидация, въпреки че е един от силните играчи на пазара и акциите се търгуваха на Уол Стрийт. Друга компания на ръба на пропастта е корабното дружество на морския магнат Петрос Георгиояулос, която скоро предупреди инвеститорите, че най-вероятно ще се включи към член 11 от Кодекса за несъстоятелност установен в Щатите, където е главното седалище на фирмата. Това се дължи на възникналите в последствие на кризата проблеми с ликвидността, както и настоящите неблагоприятни условия на пазара на товарни превози свързани със скъпо струващото кредитиране.
На последния форум на представителите на корабната индустрия в Атина миналата седмица стана ясно, че в момента основен начин за оцеляване е рекапитализирането на фирмите и ниските разходи. Инвестиции от Танасис Мартинос идват да опровергаят това твърдение и дадат нотка на оптимизъм в бъдещето на морския транспорт, който е решаващ сектор за гръцкото икономическо развитие. Eastern Mediterranean Maritime управлява 17 петролни танкера, 13 товарни кораби и в момента чака доставката на още седем плавателни съда и се смята за една от най-стабилните гръцки компании в морския транспорт.