Немците да изплатят обезщетенията на Гърция от щетите нанесени по време на Втората световна война, поиска заместник председателят на гръцкото правителство Теодорос Пангалос в интервю за БиБиСи. Гръцкото правителството побърза да се разграничи от изказванията г-н Пангалос.
В интервю за кореспондента на БиБиСи в Атина, г-н Пангалос осъди Германия за позицията й спярмо гръцкия финансов проблем като подчерта, че „Германия по време на нацизма разруши гръцката икономика като обра всички пари и злато от Банката на Гърция без никога да ги върне и това е един въпрос, който трябва да се разреши в бъдеще.”
Г-н Пангалос също така заяви, че политическите лидери днес не могат да се сравнят като качества с европейските политици от ’80-те години. Заместник председателят на правителството каза, че Франсоа Митеран, Маргарет Тачър и Хелмут Кол никога е нямало да допуснат да се развихри подобна икономическа криа.
Заявленията на Тодорос Пангалос бяха публикувани в британския печат наред с отговора на немския говорител на Министерство на външните работи Андреас Песке, който отсече, че „връщането към миналото няма да даде решение на проблемите в настоящето.” Г-н Песке отбеляза, че Германия е помогнала на Гърция от 1960 г. до сега с повече от 16 млрд. евро.
Представителят на немското министерство на вътрешните работи отхвърли нападките, че държавата му дължи милиарди евро на Гърция от времето на окупацията. Той приложи данни според които Западна Германия е изплатила на Гърция 115 млн. марки (около 60 млн евро) по договори от ’60-те години за военните обезщетения.
В интервюто за БиБиСи, г-н Пангалос изрази своето хладнокръвие по отношение на стачката в сряда на служителите в частния и държавния сектор в Гърция срещу мерките на правителството, казвайки че не го смущават тези реакции и правителството ще продължи със своята политика. Той коментира, че според проучванията на общественото мнение мнозинството подкрепя правителствената политика.
Във връзка с друг скандал свързан с Гърция - за неточните статистики, с които страната е влезнала в ЕС, г-н Пангалос заяви, че това е една процедура, която са използвали и други държави и обвини Италия, че също е представила много по-неверни данни за икономиката си с цел да влезе в европейското семейство.
Що се отнася до предизвикателната корица с Афродита Милоска, която показва среден пръст и заглавие на статията „Измамниците в европейското семейство” на немското списание Фокус, представителят на немското правителство Улрих Вилем коментира, че в Германия има свобода на печата.
За да изрази възмущението на депутатите от публикациите в немската преса, председателят на парламента Филипос Пецалникос се срещна с немския посланник Волфганг Шутхайс в Атина. Контрата в средствата за масова комуникация не трябва да повлияе на гръцко-немските отношения, каза посланникът на Германия.