снимка: washington.edu
Екип от учени в САЩ откри втори генетичен код в молекулите на ДНК. Ръководител на групата е американецът от гръцки произход Джон Стаматоянопулос, професор по генетика в Медицинския факултет на университета Вашингтон в Сиатъл.
Новооткритият код съдържа допълнителна информация. Тя променя начина, по който експертите „четат” генетичните инструкции и обясняват техните промени, които влияят на здравето на хората. В този смисъл откритието може да допринесе за диагностицирането и лечението на много заболявания.
От първото му декодиране през 60-те години на миналия век досега биолозите смятаха, че основната функция на генетичния код е синтезирането на белтъците. Групата на Стаматоянопулос обаче откри, че геномът използва генетичния код за да „регистрира” два различни „езика” на биологично програмиране.
Единият от тях кодира и насочва протеините, а другият насочва клетките във връзка с контрола на гените. Единият „език” е „записан” върху другия. Това е и причината, поради която той останал скрит за дълги години.
„В продължение на повече от 40 години предполагахме, че промените в ДНК, които въздействат на генетичния код се отразяват единствено на синтезирането на протеините. Сега знаем, че това основно до днес предположение за разчитането на човешкия геном е било само половината от истината. Новите открития показват, че ДНК е един изключително мощен апарат за складиране на информация, който природата е оползотворила по най-неочаквани начини”, заяви генетикът.
Стандартният генетичен код се състои от 64 тринуклеотидни единици, наречени кодони. Групата на Стаматоянопулос е открила, че някои от кодоните носят двойна информация: едната за синтезирането на белтъците и втората – за контрола на гените.
Двата кода изглежда да са се развили във взаимодействие помежду си с течение на времето. По този начин инструкциите, които са свързани с контрола на гените (или вторият код) помагат за стабилизирането на определени и полезни за организма свойства на протеините.
Значението на откритието може да се окаже огромно за медицината и фармацевтиката. „Фактът, че генетичният код може да транскрибира същевременно два вида информация означава, че много промени в ДНК, които изглежда, че променят последователността на протеините може в действителност да нарушават програмите за контрол на гените и така да причиняват заболявания”, твърди Стаматоянопулос.
Той е учил биология в университета в Станфорд и медицина в университета във Вашингтон. Специализирал е в Медицинския факултет на Харвардския университет и Главната болница на щата Масачузетс в Бостън.