Без сауна и уроци по йога, пилатес, народни и латиноамерикански танци ще останат гръцките депутати, заради орязания парламентарен бюджет за следващата година. Според репортаж на неделното издание Real news фитнес салонът на парламента, който се помещава в сграда на народното събрание е бил открит през 2003 и е обзаведен с уреди от най-нова технология. Инструкторите в него получават заплати от 2.500 евро за 7-часов работен ден, пет дни в седмицата.
Във фитнес салона работят и двама диетолози, които получават тлъсти заплати, за да се грижат за тънките силуети на депутати и министри. Интересен е фактът, че в списъка на служителите на фитнес салона фигурира и един треньор по езда, въпреки че гръцкият парламент няма коне на свое разположение. Друга екстра е и мъжката подстрижка. Според неофициални източници народните избранници могат да се подстригват срещу по-малко от евро, докато цените в бръснарници и фризьорски салони варират от 5 до 15 евро.
След разкритията на вестника, че народните избранници са се погрижили толкова много за почивката си след...дългите парламентарни заседания много от тях призоваха председателя Филипос Пецалникос да премахне услугите, които предизвикват народното недоволство в този труден за страната момент, и които повечето депутати не използват.
Вчера Фотини Пипили от Нова демокрация проведе ожесточен спор със заместник-министъра на финансите Филипос Сахинидис по повод това, че бивши депутати продължават да получават депутатски пенсии, въпреки че заемат и други дъжавни длъжности. Заместник-министърът се позова на свое решение, според което от няколко месеца конкретните пенсии са били намалени със 70 на сто. Въпреки това депутатката, която е и една от най-отявлените журналистки в страната заяви, че всички привилегии, които са трупали „депутатите по професия” през „всичките тези години трябва да бъдат премахнати. Не е справедливо хората да ни смятат за еднакви и да обвиняват за привилегиите хора, които са влезли в парламента през последните един-два мандата и не носят никаква отговорност за утвърдените от години порядки”.
Нейният колега Спирос Галинос, също депутат на нова демокрация от остров Лесбос обяви, че се отказва от всички депутатски привилегии с изключение на заплатата си. в съобщение към медиите той заяви, че се отказва от надбавката за наем в размер 1000 евро, депутатски автомобил, място в първа класа за полетите от и към Лесбос и правото да има на разположение двама полицаи и един държавен служител.
Депутатът заяви още, че ще оползотвори надбавките от участието си в заседания на парламентарни комисии под формата на дарения към социално слаби граждани. Спирос Галинос увери, че никой от държавните служители и сътрудниците му не е негов близък или далечен роднина, както и че ако се наложи, няма да се възползва от защитата, която му предоставя законът за депутатския имунитет.
„Аз съм нов депутат. Намерих тези привилегии, не съм ги създал аз. От самото начало използвах само онова, което беше необходимо, за да съм резултатен в работата си. всички останали привилегии се опитах да ги използвам в полза на нашия окръг и когато това не беше възможно съм се отказвал от тях” заяви депутатът.
С оглед на факта, че парламентарният бюджет за следващата година ще е 170 милиона евро, т.е. ще бъде орязан с около 20 милиона евро ръководството на парламента обмисля възможността да премахне напълно надбавката от 150 евро, което получават депутатите за участието и във всяко заседание на парламентарните комисии. Само до преди година надбавката беше 300 евро на заседание.
Прословутите служители в парламента, по-голямата част от които са близки и роднини на народните избранници и получават 14 заплати годишно изглежда, че няма да могат да минат метър от окастрянето на разходите. По всичко личи, че статутът на трудов резерв, както и общата щатна таблица ще бъдат въведени и за тях. Според източници парламентарният шеф Филипос Пецалникос вече е поискал списъка на парламентарните служби, за да реши кои от тях не са нужни и да ги закрие.