Съвсем не в стила на местната политическа сцена трима гръцки евродепутати седнаха заедно около една кръгла маса, за да обсъдят помежду си и с граждани гръцката криза и нейното европейско измерение. Георгиос Кумуцакос от Нова демокрация, Ани Подимата от ПАСОК и Никос Хрисогелос от Зелените еколози, по чиято инициатива се проведе дискусията изразиха съжалението си, че „всичко около кризата е свързано с Европа, но в Гърция малко се чува за европейската реалност”.
„Европейският модел на развитие се намира в преходен период, защото е подложен на натиск не само от кризата, но и от нови икономики като Китай например. Това са авторитарни държави във вътрешността си, които обаче се държат като либерални и е трудно за либералните демокрации да се справят с техния натиск”, констатира „синият” Георгиос Кумуцакос. Както посочи, Гърция също се намира в преход, след като старата система умира, но новата още не се е появила.
Той определи като особено опасен факта, че някои поставят под въпрос стратегическата насоченост на страната. „Не ни казват кой е различният избор? Страните от Латинска Америка?”.
Във връзка с водещата реторика на всички партии за предоговаряне на меморандума за икономическа помощ Георгиос Кумуцакос заяви, че в Европа винаги има възможност детайлите да бъдат коригирани, стига да не излизат извън рамката на договорените резултати. „За тази цел обаче е необходимо да се предприемат конкретни действия”. Според него партньорите на Гърция също са допуснали грешки. „Германия следваше конкретна стратегия: контрол на кризата, но не и бързо решаване”. Така Берлин си е подсигурил време, за да извърши европейското обединение, както е искал винаги, но е срещал отпорр от страна на Франция.
Георгиос Кумуцакос изрази убеждението си, че след избирането на Франсоа Оланд на втората по сила европейска икономика немската стратегия вече се е пропукала. „Повишената безработица и задълбочаващата се рецесия дори в една толкова малка европейска страна като Гърция е удар в основите на европейската ценностна система и това стана ясно на всички в Европа”, посочи той.
Заместник-председателката на Европарламента Ани Подимата също посочи, че Европа е закъсняла да осъзнае кризата. „Това обаче, което е напълно неразбираемо за европейците е неспособността за постигане на политически и социален консенсус в Гърция”.
Друг проблем според нея са обвиненията и заплахите, които се отправят от гръцка страна и са напълно извън европейската логика. „Там всичко се решава с дискусия и преговори. Най-лошото е, че тази гръцка тактика накара дори някои от най-жарките поддръжници на страната да оттеглят своята подкрепа”. Според нея Гърция може да плати цената на тази политика и извън икономическата програма.
„Да, Европа закъсня да осъзнае колко опасна е кризата и как тя може да се разпространи. След това Германия наистина последва тактиката да създаде едно решение, което да не е привлекателно, за да не последват и други държави гръцкия пример”. Според нея в европейските структури вече има промяна в курса с насоченост към развитие. „Наистина е жалко сега, когато нещата започват да поемат по друг път Гърция да е на кръстопът. Ние дори не знаем кой ще представи страната на срещата на върха след две седмици, на която ще се приемат особено важни решения”.
Никос Хрисогелос обвини гръцките политици, че крият от обществото какви ще са последиците от евентуално оттегляне на Гърция от еврозоната.
„Това, което разбрах в Европа е, че всичко може да бъде постигнато с диалог. Но от друга страна не е възможно да имаме само изисквания, без да представим един наш план за действие”.
Според евродепутата от групата на Зелените оттеглянето от европейската валута ще означава оттегляне от цялостния процес на европейското обединение. „Ако не реформираме администрацията си и изобщо не предприемем действия просто не е възможно да ни вземат насериозно. Те просто не могат да разберат гръцкия начин на действие и за съжаление страната ни започва постепенно да се изолира”. Той изрази страха си, че предупреждението, че Гърция може да се озове извън еврозоната най-вероятно не е блъф, „както твърдят някои политически сили в Гърция”.
На дискусията бе предвидено да присъства и евродепутатът от СИРИЗА Никос Хундис, който обаче не беше там, за да обясни как единствено неговата партия обещава на гърците оставане в еврозоната, след като всички останали – либерали, социалисти и еколози предупреждават за последиците на приказката, в която са потопени гръцките гласоподаватели.