Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Гръцките жени започнаха да вадят хляба вкъщи

07 Юни 2011 / 20:06:23  GRReporter
1319 прочитания

Една от всеки малки или средно големи фирми в Гърция е инициирана и управлявана  от жена, пише ти Вима, като се позовава на публикация на Ню Йорк Таймс. Американското издание казва, че кризата е разменила ролите в гръцкото семейство и все по-често жените почват да носят хляба вкъщи. Освен, че те са по-гъвкави на работния пазар, важна роля играе и променящите се виждания, заедно с особеностите на преходния период. В много случаи работата не е въпрос на избор на кариера и задоволителна професионална реализация, а въпрос на оцеляване.

„Никога не съм си и представяла, че ще кандидатствам за работно място като касиерка в местния супермаркет, но пет месеца след като загубих работата си в държавната администрация, а мъжът ми е безработен от 18 месеца, някой трябва да храни децата ми”, заявява 36-годишна жена архитект. Тя коментира, че след като съпругът й си загубил работата е трябвало да спрат детето си от частното училище, което е посещавало и е било прехвърлено в държавно. Възрастните им родители пък са поели плащането на месечните вноски по ипотечния кредит, който са теглили, докато младото семейство си стъпи отново на краката.

Старите традиции характерни за Гърция, които включват мъжът да изкарва хляба, а жената да седи вкъщи и да се грижи за децата и къщата, отстъпват насилствено поради икономическата криза. Специалистите коментират, че това от друга страна е здравословният начин да действа едно общество, защото активната дейност на хората (мъже и жени) в работоспособна възраст е изключително важна, както за нивото на производителност на страната, така и за укрепването на социално-осигурителните фондове.

Независимо от това, много жени са принудени да търсят каквато и да е работа, дори и ако тя е нелегални. С други думи условията да започнеш работа и да получаваш заплата са да нямаш претенции за плащането на социални и здравни осигуровки, както и други нарушения на трудовото право. Според последните данни от Министерството на труда и социалното осигуряване почти една трета от всички работещи в Гърция нямат договори за заетост, за тяхната дейност не се плащат социални осигуровки и официално изглеждам че са в редиците на безработните. Държавата губи средно по 15 милиарда евро годишно от сивата икономика, която се възползва от недекларирания труд.

В същото време се очаква безработицата при жените да се увеличи в краткосрочен план с реформирането на държавния сектор и публичната администрация. По-голямата част от заетите там са жени, които на средна или напреднала възраст ще се озоват извън системата, която ги е приютявала много години. Въпреки това, по-лесната нагласа на жените към радикални промени, за разлика от мъжете ще улесни намирането на решения на пазара на труда. В последното тримесечие на 2010 година статистическите данни показваха, че безработицата при жените до 29 години е 33%. Безработните жени като цяло в Гърция са около 18%, което е почти двойно повече от средно приетата норма за женската безработица в Европейския съюз (9,7%).

 

Категории: ИкономикаПазари жени безработица заетост
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus