Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Гръцко посещение в София за изясняване на проблемите около Бургас - Александруполис

31 Октомври 2011 / 15:10:27  Виктория Миндова
1316 прочитания

Среща в София следващата седмица си определиха представителите на гръцкото и българското министерства на енергетиката, за да обсъдят проблемите около проекта Бургас-Александруполис. Новината съобщи заместник-министърът на околната среда, енергетиката и климатичните промени Йоаннис Манятис на форума „Инвестиции в енергетиката и стимули за развитие”. Той подчерта, че изграждането на петролопровода Бургас–Александруполис е от изключителна важност за гръцката страна и тя готова да си съдейства на сто процента с българските контролни органи, за да се разсеят съмненията около сигурността на проекта.

„Проучванията свързани с околната среда от наша страна са приключили и те ни задоволяват напълно. Сега остава да обсъдим задръжките, които може да има България по проекта, за да намерим решение”, заяви специално за GRReporter Йоанис Манятис. Той каза, че това е третата среща от този тип за последната година и половина между гръцките и българските министерски представители и решения на проблемите казуси е от много голяма важност за гръцкия енергиен пазар.

Друг проект, който засяга двете съседни страни, но има по-оптимистични перспективи да се развие в скоро време е ITGI, който според Манятис е в най-зрял стадии в сравнение с останалите начинания за разширение на доставките на природен газ. Осигуряването на природен газ от Каспийско море ще помогне на страните в проекта да диверсифицират риска и да се предпазят от настроенията на украинците, които предизвикаха газовата криза преди две години.

Харис Сахианис, президент и изпълнителен директор на Гръцката газова компания (ДЕПА) също потвърди, че проектът по газопровода ITGI се прегръща горещо както от България, така и от Румъния. Дори на последната среща на енергийните министри от съседните страни, българският министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков поискал работата по проекта да се ускори и да бъде завършен първия етап през 2013, вместо начално планираното 2014.

Харис Сахианис каза, че от началото на година  в Гърция има повишение 20% в търсенето на природен газ. То се дължи главно на изграждането на нови промишлени единици за производството на електричество, които се захранват с природен газ. До 2020 година ДЕПА очакват търсенето да се вдигне с още 5,6%-7%.

Важна част от процеса на либерализиране на енергийния пазар е продажбата на Гръцката газова компания (ДЕПА). Днешният изпълнителен директор остави да се разбере, че предпочита новия собственик, който ще спечели една от „златните кокошки” на гръцката енергетика да е или голяма компания, която е установена на пазара за разпространение на природен газ или такава, която се занимава с добив и продажба на природен газ.

На стария континент засега най-силно име в тези области има руският гигант Газпром, но президентът на гръцката газова компания избегна да посочи  конкретен инвеститор. Единственото, което каза е, че вече има интерес от чуждестранни инвеститори. Въпреки това, днешното управление на газовата компания подчерта, че желае основният акционерен пакет да остане в гръцки ръце.

Извънредният данък върху търговията с природен газ и електрическа енергия от възобновяеми източници пречи на нови инвеститори да влязат на пазара и по този начин обрича на провал либерализирането на енергийния пазар, подчерта Раня Екатеринари. Тя е заместник-изпълнителен директор на Гръцката национална електрическа компания и с голям опит в сектора на търговия с горива и енергетика в международен план. Тя добави, че с новите високи извънредни такси, правителството обрича гръцката НЕК да остане монополист на пазара. „Гръцката електрическа компания не се страхува и подкрепя либерализирането на пазара”, заяви заместник-изпълнителният директор на Гръцката национална електрическа компания.

„Отрицателният ритъм на икономическото развитие в съчетание с ограничените възможности за набиране на финансиране от местната банкова система, поради дълговата криза, образуваха нови икономическа реалност, която трябва да се приспособят днес гръцките компании”, заяви Екатеринари. В този ред на мисли, тя подчерта, че енерго-производството в Гърция иска модернизация.

Категории: ИкономикаПазари енергетика Гърция ITGI Бургас-Александруполи газопровод Газпром природен газ
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus