Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Гръцкото правителство инвестирало до 230 хиляди евро за едно работно място

22 Февруари 2011 / 20:02:56  Виктория Миндова
2904 прочитания

Отварянето на едно работно място е струвало 230 хиляди евро държавно финансиране според стария закон за инвестициите. „Милиардите инвестирани в местната икономика за последните десет години са отворили само 25 хиляди работни места. Това няма да се повтори”. Откровението дойде от министъра на регионалното развитие и конкурентността Михалис Хрисохоидис, който изтъкна колко зле са се справяли предишните държавни управления с разпределението на публичните ресурси и правилното им инвестиране.

Той не коментира дали липсата на ефективност и очевидното прахосничество са били резултат от нехайство или некомпетентност, но обеща, че тази ситуация няма да се повтори с новите правителствени програми за насърчаване на предприемачеството в Гърция.

Министър Михалис Хрисохоидис представи пред журналисти новия фонд за финансиране на малките и средни предприятия по програмата Jeremie на Европейската инвестиционна банка. Новата инициатива за съживяване на малките предприятия в страната се извършва с помощта на Националната банка на Гърция и Алфа Банк, чрез които ще се раздават нисколихвени кредити на одобрените предприемачи и предприятия.

Първата програма разполага с 120 милиона евро, като 60 милиона евро се отпускат от правителството по Националната рамка за стратегическо развитие (ЕСПА), а двете търговски банки ще финансират заемите с по 30 милиона евро всяка. Преференциалните кредити ще се отпускат на нови предприятия, които развиват дейност по-малко от три години и имат персонал до 50 души. Таванът на заема, за който желаещите могат да кандидатстват е 100 хиляди евро с начална лихва около три процента, а периодът на изплащане ще е от три до пет години с гратисен период в първите месеци. Националната банка на Гърция и Алфа Банк са готови да предложат новите кредитни програми на пазара още тази седмица. Министерството на регионалното развитие и конкурентността вярва, че те ще се приемат с особено голям интерес от малките бизнеси, които изпитват остра нужда от допълнително финансиране след засилването на кризата и намаляването на ликвидността.  

Преценката до колко едно предприятие е устойчиво и кредабилно за получаването на преференциален кредит е решение на банката, която го дава. Горчивият опит от близкото минало с гаранциите за преференциално кредитиране на малкия бизнес показва, че парите на са отивали по предназначение за стимулиране на местната икономика, а в „джобовете” на избрани измежду бизнес елита на страната. Това потвърди и изказването на генералния мениджър продажби на Алфа Банк Георгиос Аронис, който заяви: „Преди държавните гаранции не се даваха на тези, които истински имаха нужда от тях”.

Според някои икономически анализатори единствената причина тази ситуация да не се повтори отново и с новите програми е, че днес банките имат нужда от раздвижване и привличането на нови клиенти. В техен интерес е отпуснатите пари да се вложат в производство и дейност с по-висока възвращаемост, за да се гарантира тяхното изплащане.

Другите две програми за отпускане на преференциални кредити трябва да влезнат в действие до пролетта на 2011. Едната е свързана с развитието на информационните технологии и иновациите и има бюджет от 180 милиона евро. 60% от него ще дойде също от Националната рамка за стратегическо развитие и по 20 на сто ще бъдат вложени от банките, които ще станат известни в следващите няколко седмици. Около 2000 компании на гръцкия пазар ще имат възможност да се възползват от нисколихвените кредити, но също трябва да отговарят на условията да са нови дружества и да се развиват в областта на високите технологии.

Третата програма от проекта Jeremie има за цел да отпуска така наречените мини кредити до 25 хиляди евро. Началната лихва е 3% за дружества или еднолични търговци с начален период на дейност след първи януари 2005 година, от всички сектори на икономиката. Одобрените банки, които ще дават микрокредити ще станат известни до края на април, а общият бюджет за тях достига 60 милиона евро.

Докато Михалис Хрисохоидис се опитва да убеди малкия и среден бизнес в Гърция, че ще се намери финансиране за спасяването му, правителството действа и на фронта на големите инвестиции. С цел привличането на стратегически инвеститори, които да влеят сериозни пари в измъчената икономика на Гърция, държавното управление изпрати специална делегация в Катар. Тя е оглавена от държавния секретар Харис Пабукис, който се надява, че може да привлече между пет и седем милиарда евро преки чужди инвестиции само от арабското емирство.

В същото време се създаде и ново акционерно дружество „Елинико” АД за управлението на земите и имотите на старото атинско летище, за което бизнесмени от Катар бяха проявили интерес в миналото. „Елинико” АД обхваща администрацията, управлението и експлоатацията на държавния имот, които до момента бяха разделени между различни публични институции и нямаше единен управленчески орган. Акционерното дружество има начален капитал от 1,5 милиона евро и се образува, за да се подготви включването на района на старото атинско летище и сградите в него в приватизационната програма на Гърция през 2011 година. Целта на новото дружество е да влезе под силата на закона „fast track” и да се раздържави по бързата процедура, като се привлекат големи инвестиции за развитието му.

Категории: Икономика инвестиции fast track Пазари
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus