Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

HSBC посочва 13-те проблеми за Гърция на излизане от еврото

01 Октомври 2011 / 14:10:00  GRReporter
1410 прочитания

Ако Гърция реши да напусне еврозоната, което би означавало и излизане от Европейския Съюз, последствията според HSBC Bank биха могли да се резюмират по следния начин:

1. Номиналната стойност на активите и пасивите на банковата система ще се преизчислят отново, за да бъде девалвирана валутата.

2. Ще има проверки на капиталите, както поради огромния дефицит по текущите сметки, така и за да бъде ограничено ежедневното теглене на пари, с цел да се избегне рухването на банковата система, която вече няма да има достъп до ликвидността на Европейската Централна Банка.

3. Фалитът няма да премахне необходимостта от фискална корекция, тъй като балансът ще продължи да бележи дефицит, и поради тази причина ще трябва да има още по-големи икономии от предвидените в плана на Тройката. Като се има предвид, че подобно нещо е политически непостижимо, Централната банка ще пристъпи към монетизация на дълга, т. е. ще започне да печата пари.

4. Ще съществува повишена вероятност от фалит на фирми, притежаващи дълг в чужда валута, което ще доведе до множество правни действия в страните-кредиторки.

5. Спиралата, която по всяка вероятност ще се образува при заплатите (особено ако Централната банка започне да печата пари) ще премахне много бързо всяко конкурентно предимство, освен ако държавата не пристъпи към масови структурни реформи.

6. Ще бъде много трудно страната да възстанови традиционната си валута.

7. Техническите проблеми ще са огромни: юридическите и изчислителни кодове ще трябва да се пренапишат, банкоматите да се препрограмират и т. н.

8. Страната ще трябва да напусне и Европейския Съюз и може да й бъдат наложени търговски такси и мита от страните-членки на ЕС.

9. Прехвърлянето на кризата и в други страни от периферията, при положение че има прецедент със страна, напуснала еврозоната, ще доведе до “взрив” в спредовете и облигациите, тъй като постепенно чуждите инвеститори ще си тръгват, и ще има масово изтегляне на депозити от банките, които ще претърпят едно “кредитно събитие”.

10. Европейската Централна Банка ще трябва да се справи с проблема, като пристъпи към предоставяне на огромна ликвидност и купуване на държавни облигации, тъй като Европейският Фонд за Финансова Стабилност (EFSF) няма да може да емитира облигации достатъчно бързо и да пристъпи към нужните покупки.

11. Европейската Централна Банка, целият частен сектор и страните-кредиторки ще трябва да зачеркнат изцяло исканията си за изплащане на дълга от страната, напуснала еврозоната, с единствено възможно изключение Международния Валутен Фонд.

12. Кредитната криза, която ще последва, ще направи така, че кризата от 2008 да изглежда съвсем лека, а световната икономика ще изпадне в дълбока рецесия.

13. Правителствата на страните-членки ще се обърнат към британското правосъдие за кредитите, отпуснати в рамките на спасителния пакет.

Ако пък Германия напусне еврозоната, ще се създаде проблем с политическата ангажираност, ще има преоценка на чуждестранната валута с последствия върху експорта, ще последва подценяване на външните активи (assets) на немските домакинства, компании и банки, банките ще трябва да се рекапитализират, тъй като чуждите им активи в евро ще струват по-малко, Германия ще трябва да напусне и Европейския Съюзτ, и най-вероятно еврозоната няма да може да издържи на оттеглянето на най-голямата икономика в Европа.

 

 

Категории: HSBC Bank еврозона Европейски Съюз Гърция напускане последствия финансова консолидация
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus