снимка: ифемерида
Пред прокурор ще се изправи 62-годишната Фани Кацу, която е първата заловена за неплатено на време ДДС, след като непокритите задължения към държавата бяха превърнати в наказателно действие. Кацу е собственичка на верига магазини за дизайнерски дрехи, обувки и аксесоари в северна Гърция и през 2008 година бе обявена за „Бизнес –жена на годината” от известно списание в страната. „Извор на вдъхновение за мен е модерната гръцка жена, която е представителна и винаги добре информирана за последните течения в модата, въпреки многото й задължения. Вярвам, че скъпата дреха не е лукс, не само естетиката и качеството, която предлага тя, но е проява и на потребителска култура”, казва Фани Кацу при връчването на наградата за жена на годината малко преди икономическата криза да удари Гърция.
В момента тя е задържана и трябва да даде обяснение, защо не е платила навреме полагащото се ДДС на стойност 681 хиляди евро с наказателните такси за закъснение от април до сега. Реално сумата, за която данъчната служба и полицията са задържали собственичката на търговската компания Фани АД е 586 хиляди евро, към които се прибавят и 85 хиляди евро наказателна такса за закъснение. Това е дължимото ДДС за 2009, което е трябвало да бъде внесено след отлаганията най-късно до лятото на 2011, като първа вноска за погасяване на задълженията към държавата.
В същото време обаче, компанията на 62-годишната бизнес дама влиза на червено в началото на 2010. През март миналата година Фена АД обявява несъстоятелност и започва действия за ликвидация по член 99 от Кодекса за фалит. През този период общите задължения на закъсалата фирма са били 57 милиона евро, седем милиона евро, от които засягат държавни взимания. Между тях са невнесени социални осигуровки на служителите и данъчни задължения на фирмата. 28 милиона евро са от общите задължения са вписани като дългове към трети лица, 18 милиона евро задължения към банки и 4,1 милиона евро закъснели плащания към доставчици. Основните причини за бързото затъване на компанията е драстично намалелите обороти и сериозно скочилите данъци и такси, както и многото кредити, които до 2008 година се отпускаха с голяма лекота. Спадът в продажбите на фирмата само за една година е достигнал 40%. Влошеният имидж на Гърция на световните пазари също е накарал много международни доставчици да отказват чекове и плащанията е трябвало да се извършват до 80% в брой, въпреки затрудненията поради липсата на ликвидност.
В списъка на данъчните нарушителите от този тип продължава с още 50 други имена предприемачи в Северна Гърция, които съвсем скоро могат да се окажат в същата позиция. Затова някои от тях бързат да се възползват от благоприятния режим, според който задълженията могат да се изплатят на дози и по този начин да избегнат арест и последващите съдебни процедури.
Фани АД е една от водещите компании във вноса и продажбата на дрехи, обувки и аксесоари в Северна Гърция, със седалище в Солун и е сертифицирана по EN ISO 9002/1994. Нейната история започва пред около 26 години с внос на дрехи, като днес компанията представлява една от най-големите търговски вериги за търговия на дребно на дамска и мъжка мода в северна Гърция. Компанията присъства с търговски обекти в най-големите гръцки градове и представя марки и дизайнери като Вasler, Betty Barclay, Roy Robson, Elegance, Luisa Cerano, Frank Usher, Joseph Ribkoff, Diesel Company, Mexx, Escada, Marc Jacobs и Tommy Hilfiger.
В „светлите” години на гръцкия икономически растеж, компанията се налага като водеща в търговията на дребно в солунския район и бързо открива верига от магазини. Фирмата разширява дейността си, привлича нови марки за местния пазар, дори отварят кафе с името на фирмата. Борбата за по-голям дял на пазара изисква инвестирането на повече средства.Това означава повече банкови заеми. В много случаи, когато предприемачите са изправени пред дилемата „Да платя в данъчното или на банката?” банката винаги печели, защото последствията са доста по-бързи от задвижването на тежката държавна машина. След избухването на кризата пред този въпрос бе изправен по един или друг начин все гръцки предприемач или зает на свободна професия. Някои се справят и поетапно погасяват постоянно трупащите се задължения, други не издържат на натиска и фалират. Общото мнение на гражданите е, че мярката за задържане под стража при дългове към държавата няма да има желания резултат, защото повечето бизнесмени, както самата Гърция са потънали в задължения и реални средства няма.