Георгиос Папандреу още в първите часове след обявяването на резултатите заяви, че пътят, който трябва да измине страната няма да бъде лесен и няма време за губене.
Малко след десет часа вечерта новият премиер на Гърция получи поздравления за победата от Костас Караманлис, който му пожела успех. Първите държавници, които поздравиха г-н Папандреу са президента на Република Кипър Димитрис Христофяс, бившият премиер на Гърция Костас Симитис, президентът на САЩ Барак Обама, Сеголен Роаял, която беше кандидатка за поста на президент на Франция през 2007 г.
„Вашето доверие е голяма чест за нас... Днес променяме хода в полза на Гърция и в полза за всички ни. Необходимо е всички да се потрудим... Обвързвам се да положа всички усилия, за да повярват всички, че можем – можем заедно, с обединени сили!” заяви г-н Папандреу в речта си от конферентния център Запио. „Добре познавам огромните възможности на тази страна, силите, които се задушават от корупцията, незаконието и харченето. Обвързвам се да положи всички усилия, за да повярват пак всички гърци, че ние можем. Можем да успеем. Че можем да бъдем обединени, когато работим систематично и заедно, без разграничения, без да се разделяме, без да имаме предубеждения” допълни новият премиер на Гърция.
Готови за настъпващите големи промени са и сътрудниците на г-н Папандреу, който обяви, че ще преразпредели функциите на министерствата като създаде три нови министерство, но в същото време намали състава на министрите и техните заместници. Правителството, което подготвя г-н Папандреу има интересна структура, въпреки че все още има някои не отговорени въпроси като например дали главните секретари на министерствата ще бъдат политически лица или ще бъдат избрани след като се спази процедура по приемане на биографични справки и бъдат избрани най-подходящите да заемат тези държавни постове.
Г-н Папандреу обяви малък и гъвкав екип като на практика смята да намали с поне десет души съществуващия екип от 45 души, от които 16 са министри и 29 са заместник министри. Ще бъдат създадени нови четири министерства.
Министерството на икономиката и финансите ще бъде разбито на две – Министерство на икономиката и Министерство на финансите. Първото може би ще смени името си и ще му бъдат възложени някои от функциите на предишното министерство на развитието, което най-вече ще е отговорно за планирането на стратегия за развитието на страната. Най-спряганото име и фаворит за поста на шеф на министерство на икономиката е г-жа Лука Кацели. Компетенциите на Министерството на финансите ще се бъдат свързани с регулацията и контрола на държавния бюджет на страната. Г-н Папандреу обяви, че в екипа от икономисти на министерството ще участват и международно признати учени сред които носителят на нобелова награда Джозеф Щиглиц и проф. Вилем Бойтер от Европейския институт на Лондонския Икономически Университет. Като предприема този ход, новият премиер иска да изпрати посланието, че Гърция полага усилия да си съвземе икономиката, така че да не бъдат упражнен прекомерен натиск.
В Министерството на околната среда и промяната на климата ще бъдат прехвърлени всички останали компетенции на бившото Министерство на развитието. Енергетиката ще бъде прехвърлена към Министерство на околната среда не само за да се включат и всички въпроси свързани с подновяващите се енергийни източници, но и да се разрешават въпроси свързани с енергетиката и околната среда без да е необходимо да се изкажат и двете министерства и да се забавят проектите. За министерския пост се обговаря името на Михалис Хрисохоидис, но неговият профил пасва и за новосформираното Министерство за защита на гражданина, в което са внедрени обществения ред, гражданска отбрана, пожарната и пристанищните служби.
Министерство на инфраструктурата ще бъде създадено от събирането в едно на министерствата на обществените поръчки, на транспорта и комуникациите, в което най-вероятно ще бъде внедрено и мореплаването. Промени се подготвят и в други сфери. В Министерство на образованието най-вероятно ще бъдат преместени изследователските проекти и технологиите, всички сфери свързани със заетостта, най-вероятно и Агенцията по заетостта.
Министерството на вътрешните работи, държавната администрация и разцентрирането ще поеме отговорността за промените в политическата система, сред които и промяна на закона за изборите. Една от големите загадки е кой ще поеме поста на правителствения представител, за който се спрягат различни имена.
Прогнозите са, че Министерството на печата и средствата за масова комуникация ще се откъсне от Министерство на вътрешните работи, към което е закачено в момента и ще се внедри към министерството, което ще поеме правителственият представител. Що се отнася до Министерството на външните работи се говори, че може да го поеме самият Георгиос Папандреу! За поста на първи дипломат се оглеждат и г-н Евангелос Венизелос, който е от най-сериозните кандидати и за министър на икономиката, но и г-жа Анна Диамандопулу, която е сред фаворитите за министър на образованието.
Министерство на отбраната няма да смени функциите си, а негов министър може би ще стане Христос Папуцис. Министерство на здравеопазването най-вероятно няма да се слее със социалните осигуровки, а под въпрос остава и съдбата на Министерствата на Македония и Тракия и на туризма.