На 116 милиона крони или 13 милиона евро се равнява сумата, която шведската телекомуникационна компания е предоставила на гръцки политици под формата на подкупи. По този начин Ericsson е подсигурила подписването на договор за доставки с гръцкото правителство през 1999, предаде шведското радио. Медията излъчи интервю с бившия служител на компанията Лис-Олаф Нензел, според който получателите на подкупите са били „политици, генерали и висши офицери”. По думите му първоначално парите били дадени на търговски представител на компанията и след това предоставени на крайните получатели в Гърция.
От Ericsson отхвърлиха категорично обвиненията, че са давали подкупи. В официалното си съобщение компанията посочва, че действително е дала парите на един от търговските си представители, но не е наясно какво се е случило с тях след това.
„Поддържаме политика на нулева търпимост към подкупите и корупцията. По онова време използвахме търговски представители, но вече преустановихме тази практика, понеже системата се оказа непрозрачна”, пише в съобщението, което бе разпространено от международната информационна агенция Ройтерс.
„Знаем, че е имало едно плащане към един от представителите, но не сме наясно какво е станало с парите след това. Искрено се надяваме те да не са били използвани за даване на подкупи, но не можем да бъдем сигурни за това”, твърдят още от Ericsson.
Гръцката поръчка е била за въздушнопреносимата система за навременно предупреждение и контрол Erieye на стойност 4,9 милиарда крони (540 милиона евро). По-късно компанията продала този специализиран в отбранителните системи отрасъл на друга шведска компания – Saab.
Главният прокурор на шведската Национална служба за борба срещу корупцията Алф Йохансон заяви, че разследва случая и в рамките на проучването е поискал информация от гръцките власти. Той подчерта, че се интересува за вероятни престъпления, извършени след 1 юли 2004, тъй като всички извършени преди тази дата престъпни действия вече са покрити от срок на давност.
Името на Ericsson не се чува за първи път във връзка с даване на подкупи към високопоставени представители на Гърция. Бившият заместник-главен секретар на министерството на отбраната (от 1997 до 2002) Андонис Кандас вече призна, че е получил 11 милиона евро във връзка с подписването на договори за оръжейни системи с чуждестранни системи. В показанията си пред съда той посочи и името на Ericsson във връзка с конкретните подкупи.
В същото време компанията обвинява бившия си служител, който е направил разкритията за присвояване на средства и е подала съдебен иск срещу него с искането той да ги върне. От своя страна Лис-Олаф Нензел отрича обвиненията.