Снимки - вестник Вима
След черния понеделник за Атинската фондова борса се оформя и черен вторник. Нейният индекс се срина с още 1,9 процента и достигна незавидните 979,25 пункта - най-ниската му стойност от десетилетия. Гръцкият spread-показател на 10-годишните държавни облигации все още се задържа на драматично високите 1313,8 базисни пункта, което на практика изолира страната от световните капиталови пазари.
В такава несигурна вътрешна среда и взривоопасна обстановка по световните борси Организацията за управление на държавния дълг на Гърция проведе днес търг за 6-месечни полици и успя да заеме 812,5 милиона евро краткосрочен заем, чиято лихва се оформи на 4,85 процента. Това е слабо понижена стойност в сравнение с предишния търг на държавни полици на 12
юни, когато лихвата по тях се оформи на 4,9 на сто. Чуждите инвеститори са закупили едва 25 на сто от предлаганите полици, с останалите 75 на сто са се сдобили местните инвеститори. През юни чужденците бяха закупили още по-малък дял от полиците - 22 на сто.
Днешният търг на държавни полици е извънреден и продиктуван от спешната необходимост на гръцката държава от пари в брой, въпреки изплащането на петия транш от помощта от Европейския съюз, Европейската централна банка и международния валутен фонд. Както GRReporter вече съобщи Гърция не може да спазва бюджетния дефицит, заложен в програмата за финансова стабилизация и го надхвърля системно. Това поражда и нуждата от допълнитено финансиране. По принцип Организацията за управление на държавния дълг бе обявила, че през август и декември няма да се провеждат търгове. През август изтичат падежите на 3-месечните полици, емитирани през месец май на стойност 2 милиарда евро. А на 20 август изтича падежът и на 5-годишните облигации на стойност 5,9 милиарда вро.
В интервю за радиостанцията Europe 1 президентът на Европейската централна банка Жан-Клод Трише призова европейските лидери да вземат спешни мерки за намаляването на дефицитите на страните, които управляват. Запитан дали Европейската централна банка ще изкупува облигации директно от страните с дългови проблеми Трише отговори: “Не можем да направим такова нещо. Ние сме вторичен пазар и ще останем там”. В статия за немското издание на Financial Times нобеловият лауреат Нуриел Рубини призова Европейската централна банка да занули лихвения процент на Стария континент в опит за съживи пазарите му.
Очаквайте подробности