Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Икономическо развитие ще дойде, когато политиците раздържавят икономиката, казват индустриалците

20 Декември 2011 / 19:12:15  Виктория Миндова
1092 прочитания

Развитие няма да дойде докато чакаме държавата да влее пари в предприятията, да инициира инвестиции и да върне положителния ритъм на икономиката. Това е категоричното мнение на президента на Гръцкия съюз на индустриалците Димитрис Даскалопулос. Той говори на форума „От кризата към икономическото и социално развитие” организиран от Гръцката обществено –икономическа комисия. Тя се състои от председателите на най-големите обществени организации и синдикални съюзи, които изразяват мнението на мнозинството от активната част на гражданите в страната.

Даскалопулос заяви, че въпреки боксуването на държавното управление по пътя към икономическо оздравяване, в Гърция съществуват печеливши предприятия, които уважават и спазват законите, плащат си редовно данъците и осигуряват работни места. Независимо от това, те не могат да изнесат на гърба си икономическия растеж, защото дълбоко в манталитета на гръцкия бизнесмен и предприемач е вкоренена идеята, че инициативите трябва да идват първо от държавния сектор и след това частни да следва предначертаните тенденции. „Голямата стена по пътя на икономическото развитие и просперитет е доминиращата в нашата култура идея, развитието е приоритет на публичния сектор, а не на частната инициатива. Според това,  водач на растежа е държавата. Ролята на частниците е само допълваща, ако не и паразитна.”

Индустриалецът разкритикува сериозно създаденото през последното десетилетие разбиране за икономическото благоденствие. „Решихме да обслужим луксозните си нужди, но пренебрегнахме базови ценности. Разменихме работния морал за  life style. Объркахме инвестициите с разграбване”. Той не пропусна да отбележи че  дори и днес, когато Гърция е с единия крак в бездната, някои продължават да гледат назад и да твърдят, че развитието ще дойде, ако паднат свежи пари на пазара. Разбира се, като се има предвид на преки инвестиции от производствена дейност, а пари от нови заеми, нови европейски пакети, нови бюджетни разходи.

В средата на годината индустриалците предадоха на управлението на Георгиос Папандреу проучване на проблемите в гръцката икономика и списък с 200 наложителни реформи, които ще подобрят значително дейността на публичния сектор и ще премахнат административните тежести пред реалния бизнес. Досега правителството е изпълнило само 7% от списъка с предложение на бизнесмените, въпреки че обещанието е било, че изследването на международната агенция McKinsey ще стане едва ли не пътна харата за развитие.

На форума говори и министърът на финансите Евангелос Венизело, който по дълъг и заобиколен начин обясни, че Гърция може да тръгне по пътя на икономическо възстановяване, само след като приключи процеса по обмяната на гръцките държавни облигации с новите с по-ниска номинална стойност и бъде подписан договора за втората финансова помощ от 130 милиарда евро. Само тогава ще може да се активизира приватизационния процес, от който също се очаква да се акумулират няколко десетки милиарда евро и да дойдат свежи инвестиции. Венизелос за пореден път подчерта, че Гърция трябва да остане в зоната на еврото, както и да се реформира дейността и функциите в еврозоната. Възвръщането на националната валута ще се окаже катастрофално за нивото на живот, за стойността на имуществото в страната и ще върне Гърция 30 години назад. 

Категории: ИкономикаПазари приватизация икономика криза Даскалопулос Венизелос
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus