Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Има живот и след дълга

02 Август 2011 / 16:08:11  Виктория Миндова
1577 прочитания

Не се опитвайте да удовлетворите пазарите, нито кредитните агенции. Вие водете играта, прилагайте правилните политики и направете разбираемо за пазарите какво целите. Това е верният път за Гърция, обясни генералният секретар на Организацията за икономическо развитие (ОСИР) Анхел Гурия. Той гостува в Атина, за да представи доклада на организацията за икономическото развитие за Гърция за тази година.

Вече почти две години тя е във фокуса на международния интерес, като слабото място във финансите на еврозоната. Високият външен дълг, големият бюджетен дефицит и несъразмерността на заплатите спрямо производителността на Гърция са в основата на разпалилата се криза. След разкриването на проблема международните инвеститори определиха страната като твърде рискова, за да продължават да я кредитират и Гърция увисна на ръцете на Международния валутен фонд и страните от съюза, докато прегрупира вътрешните си финанси и възстанови конкурентността си. Процесът обаче се оказа много по-труден и дълъг, от колко се надяваха местните управници и европейските партньори.

Мерките за фискална консолидация предприети в Меморандума за финансова помощ се оказаха крайно недостатъчни, за справяне с дългогодишните дисбаланси. Освен това правителството в първия етап се оказа безсилно да преструктурира държавния си сектор, който за сега остава основния източник на разходи. В периода на реформи кредитният рейтинг на Гърция се отправи стремглаво надолу, а след доброволното включване на частните инвеститори в намаляването на външния дълг, удари дъното с кредитна оценка „частичен фалит”.

Много са малко държавите в света, които могат да се разминат без сериозни последствия от страна на кредитните агенции при толкова високи макроикономически дисбаланси, като този на Гърция обясни главният секретар на ОСИР. Това са САЩ, може би Германия и Япония, която има около 200% от БВП външен дълг, поясни той и подчерта, че на Гърция  й предстои сериозна реформа, която ще отнеме десетилетия. Най-важните промени, които не търпят отлагане са прилагането на заложените в Средносрочния оздравителен план мерки. Въпреки това от ОСИР оценяват, че сегашната данъчна система все още има много нередности.

В доклада се отбелязва, че данъчните стойности трябва да се намалят, за да може да се стимулира предприемачеството. Да се намали допълнително минималния необлагаем доход, който днес е осем хиляди евро от 12 хиляди евро до миналата година и да се предприемат много по-ефективни действия в борбата с данъчната некоректност. Международните анализатори предлагат Гърция да се поучи от британския опит да създаде публичен списък с данъчно некоректните, които дължат на държавата сума надвишаваща 17 хиляди евро, вместо последното решение за включване на в черните списъци при дълг към държавата над пет хиляди евро.

Гърция трябва да забърза приватизацията и да оползотвори свободните си активи, за да намали тежестта на външния дълг. Приватизацията ще донесе и много по-добра ефективност за много предприятия, ще привлече нови преки частни инвестиции и ще допринесе за подобряване на конкурентността, се казва в доклада. „Фундаментално за Гърция е да засили структурните реформи, да подобри условията на трудовия пазар и в частния сектор за по-висока конкурентност, като това ще повиши социалните осигуровки и приходите”, заяви пред гръцката публика Анхел Гурия. Той бе категоричен, че структурните реформи са непоклатимата база за възвръщането към стабилен икономически ръст. Те ще увеличат експорта и инвестициите.

Реформите и упоритата работа ще даде положителен резултат в дългосрочен план. „Програмата, която днес е на масата съдържа, както структурни, така финансови реформи, които ще стимулират растежа. Съчетана с приватизацията и по-добър мениджмънт на недвижимата собственост, които също са решаващи за растежа и ще намалят публичния дълг от 140% от БВП днес до нива под 60% от БВП през 2035 година” заяви главният секретар на ОСИР. Той подчерта, че това е една генерация по-късно, което определя днешните усилия като продължителни и решаващи утрешния възход на гръцката икономика.

Мерките започнати днес ще дадат резултат в следващите години и трябва да бъдат въведени със строгост и да важат в дългосрочен план. Освен това правителството трябва да осигури по-добър начина на комуникация с обществените организации и народа, за да може да получи необходимата подкрепа. Статистическите данни трябва да са точни и разбираеми. Хората трябва да приемат, че мерките приложени днес са от жизнена важност, не са безцелни и краткосрочните проблеми, които предизвикват са в името на установяването на дългосрочна стабилност, подчерта Анхел Гурия. „Дайте точните резултати от либерализирането на отделните сектори, колко нови предприятия са били отворени и колко работни места са били установени”, даде пример икономистът.

Аз съм мексиканец и икономическите кризи не са ми чужди, призна Анхел Гурия. Той е бил финансов министър по времето на мексиканските икономически неволи и е бил главен преговарящ в оздравителният период на страната. Работата е дълга и трудна, и предизвикателствата никога не свършват, заяви икономистът, но заключи с позитивно: „There is life after dept!” (Има живот след дълга).

Категории: ИкономикаПазари ОСИР Анхел Гурия доклад Гърция криза външен дълг
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus