Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Индексът на Атинската борса се изравни с облигационните спредове

20 Май 2011 / 17:05:56  GRReporter
1092 прочитания

Ново рекордно високо ниво на лихвите по гръцките държавни облигации спрямо германските се установи днес в средата на деня от 1390 базисни пункта. Пазарите станаха още по-неспокойни, след като президентът на Юрогруп Жан–Клод Юнкер заяви, че европейското съпричастие си има граници, а комисариат по икономическите въпроси на съюза Оли Рен призна, че реформите в Гърция са блокирали.

Юнкер дори намекна за някакъв тип „меко” преструктуриране на дълга във вид на доброволно разсрочване на плащанията в следващите месеци, което съвсем накара пазарите да настръхнат. И накрая като черешка на кризисната торта дойде и заявлението на президента на Европейската централна банка Жан-Клод Трише, че ако се приложи каквото и да преструктуриране или разсрочване на гръцкия дълг сега, представляваната от него институция няма да приема облигационни гаранции от страната.

В същото време разкипялата се каша с гръцката оздравителна програма и предприятията за приватизация, които не искат да се приватизират, срина допълнително главния показател на Атинската борса и по обед той също пропадна 1307 пункта. Най-пострадали се оказаха акциите на телекомуникационната компания ОТЕ, която все още има около 30 на сто държавно участие и държавната „Гръцки петрол”. И двете дружества влизат в преките планове на правителството за приватизация, като част от стратегията да се акумулират средства, за да се намали тежестта на външния дълг.

Независимо от големите планове, до момента малко е направено, за да тръгне в ход масираната приватизационна програма. Това бездействие буквално изнерви  надзорната тройка и международните инвеститори, от които зависи дали Гърция ще получи 12-те милиарда евро. Това трябва да е петият транш от Меморандума за финансова помощ от общо 110 милиарда евро и той се очаква да покрие най-вече разходите по изплащане на стари облигационни кредити, които имат падеж в средата на годината.

„Никой в Гърция не трябва да храни надежди, че може да се размине без допълнителни усилия и без големите приходи от приватизациите” бе безкомпромисен Юнкер пред германското издание Stuttgarter Zeitung, цитирано от Вима. Той подчерта, че който постоянно създава задължения, трябва да е готов да посрещне и проблеми с икономическия ръст. По този начин Юнкер даде да се разбере, че страна, която има бюджетен дефицит от 10% от БВП, както е Гърция първо трябва да го занули, преди да започне да прави планове за възход. „Намаляване на дълга и оформянето на първични бюджетни дефицити са решаващи, за да се развие Гърция върху здрави основи в бъдеще”.

Всички са единодушни, че реформите в Гърция се бавят, правителството губи набраната инерция от  спечелването на мандата, а евентуално дългово преструктуриране сега ще има пагубни последици първо за местните банки, а след това и за финансовата система в Европа. По всичко личи, че Гърция ще поиска нови 60 милиарда евро от Международния валутен фонд, Европейската централна банка и Европейската комисия , за да покрие нуждите си от кредитиране за периода 2012-2013. Доверието в успеха на правителството на Георгиос Папандреу отслабва всеки ден, а гръцките политически анализатори твърдят, че в последния месец и половина през парламента не е минал нито един важен законопроект за стратегическото реформиране на гръцката икономика.

На цялата тази картина, в която всичко изглежда, че отива от лошо на по-лошо излезе и статия във Файненшъл Таймс със заглавие „Грешникът грък плаща”, цитирана от Етнос. В нея се описва как Германия е спечелила до момента поне 10 милиарда евро от гръцката криза и лихвите по помощните заеми, а загубата на доверие в държавните облигации на Гърция и други страни от периферията са вдигнали интереса към германските държавни облигации. Лихвата по средносрочното кредитиране на Германия е спаднала на 3,5% в резултат и цената на заемането й се е намалило. „Германските депутати се оплакват, че не са съгласни с каквато и да е нова помощ и са достигнали лимита си. Въпреки това, до сега само гърците трябва да плащат по-високи данъци. Германия не е платила нищо все още. Вместо това, тя вече е на печалба”, цитира гърцкото издание колегите си от германския Файненшъл Таймс.

Категории: ИкономикаПазари Юнкер Оли Рен Трише Гърция външен дълг Атинска борса
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus