Според Националния статистически институт инфлацията през май достигна 5,4%, което е три пъти по-високо от средната стойност в страните от Еврозоната. Икономическите наблюдатели оценяват, че високата инфлация е резултат от рязкото завишение на данъците и акцизите в страната, а правителствените представители отдават това явление и на спекулативни политики от страна на търговските предприятия на пазара. „Може да не сме си решили всичките проблеми, но сме на прав път,” заяви министърът на финансите Георгиос Папаконстантину и продължи: „Очевидно има инфлация, но завишаването на цените на горивата бе еднократно. Явно, че ставаме свидетели на спекулации.”
Признанието на министъра на финансите, че правителството няма контрол върху последствията от прилаганата до момента икономическа политика доведе до остри критики от страна на търговските кръгове в страната. „Резкият скок на инфлацията е основно резултат от увеличението на ДДС, акцизите и таксите, както и допълнителното завишаване на цените на държавните услуги като сметките за електричество, вода в съчетание с прескъпото държавно кредитиране,” заяви в отворено обръщение председателят на Търговско-индустриалната камара на Гърция Костадинос Михалос. Той подчерта, че строгата икономическа политика притиска в ъгъла малките и средни предприятия, които се борят за своето оцеляване. Михалос призовава правителството да съсредоточи усилията си върху укрепването на пазара и малкия бизнес, защото това е гръбнакът на икономиката на страната.
В същото време проучване за повишаването на цените на стоките и услугите в Гърция разкрива, че скъпотията в страната е заела неочаквани размери. Това стана ясно след публикуването на резултатите от анализа на гръцката Агенция за защита на потребителя, според която разходите за хранителни продукти, гориво и цигари натоварват допълнително средния годишен бюджет на едно семейство с около 1200 евро. По-конкретно едно домакинство средно ще трябва да плаща около 510 евро повече за гориво при семейни автомобили до 1300 кубика, 127 евро допълнително за хранителните продукти от първа необходимост и около 600 евро за цигари повече до края на 2010. Разпределена по месеци сумата може да не изглежда драматично висока, но след последните извънредни икономически мерки анализаторите отбелязват, че трябва да се вземе под внимание и намаляването на месечното възнаграждение на голяма част от гръцкото население.
Зов за помощ отправиха и от Гръцката търговска камара. Драматичният спад в потреблението за първите три месеца от 2010 година, накара председателят на търговския съюз Василис Коркидис да излезе с предупредително изявление, че фалитът в страната ще дойде като домино ефект – от малките предприятия до крах и на самата държава. По-високите оперативни разходи на предприятията водят неизбежно до увеличаване на цените на крайния потребител. Губещи в края на краищата са всички, когато приходите от ДДС и други данъци са по-ниски от планираните в резултат на ниското търсене. Коркидис подчертава, че това ще въведе страната в порочен кръг, дългосрочна рецесия и в най-лош случай банкрут на хиляди малки и средни предприятия.