Виктория Миндова
Нов тип инвестиции въвеждат гръцките банки, които стимулират изграждането и експлоатацията на нови технологии, приятелски настроени към околната среда. По пример на западноевропейските си колеги, гръцките банкери предлагат нов тип кредити, които имат по – благоприятни условия (по – изгодни лихви и по – дълъг период за погасяване) за потребители, които искат да водят природно целесъобразен начин на живот. Компании и частни лица имат възможност да финансират проекти свързани с възобновяеми енергийни източници като закупуване или изграждане на слънчеви конвертори, вятърни или водни турбини, природо - съобразно строителство и др.
Новите инвестиционни програми не само ще допринесат за подобряване качеството на живот, но и ще подпомогнат икономиката на страната, като създадат нови работни места в сферата на производството и предлагането на модерните технологии. Според проучвания предоставени от гръцкия клон на Green Peace до 2020 година ще бъдат открити между двеста и петдесет и триста хиляди нови работни места, които ще са пряк резултат от финансирането в „зелената” икономика. Тези данни бяха изнесени на международната икономическа конференция на тема „Doing good: Green economy, green business and the sustainability challange”, организиран от списание Economist в Атина. Гост - лектори на конференцията бяха представители от националните и световните бизнес среди, учени в областта на опазването на околната среда, членове на неправителствени организации. Участниците във форума споделиха своя опит в прилагането на еко практики в съответните областите и се дадоха примери за успешно финансиране в така наречените зелени проекти.
Интересен пример за успешно инвестиране и пряка полза за околната среда и обществото бе даден в лекцията на Крис Уест, изпълнителен директор на Shell Foundation UK. Компанията се фокусира върху корпоративно базирани решения на проблемите, породени от глобализацията, енергетиката, бедността и климатичните промени. През 2002 организацията създава „Център за природно – целесъобразен транспорт ” и отчасти финансира изграждането на 20 километров транзитен коридор за еко - автобуси в Мексико сити. 97 модерни транспортни средства заменят 350 стари автобуси с висока степен на замърсяване на околната среда. Новата линия обслужва за една година над 100 милиона пътници, които достигат до крайната дестинация за два пъти по – кратко време, а вредните емисии отделяни във атмосферата са с осемдесет хиляди тона по – малко. След успеха на проекта кметството на Мексико сити е възложило на организацията изграждането на втори коридор, който ще има дължина 100 километра. Уест заяви, че сътрудничеството между държавния и частния сектор е правилната формула за изпълнение на подобни проекти и цитира дарвиновата теория на еволюцията : „Въпросът е не кой е по – умен, а кой е по – адаптивен!”