Какво се иска за успеха на една идея? Целенасоченост, силна мотивация и вяра в собствените си сили, както мога да разбера от разговора ми с председателя на Съюза за гръцките иновационни продукти Зоис Гундас, който тази година организира Второто международно изложение на изобретенията между 3 и 6 ноември. Неговата начална идея, когато се създава съюза през 2009 година е да открие пространство за развитието на иновационни продукти и изобретения в страната, които могат да помогнат за развитието на икономиката.
След големия успех на изложението миналата година, което е било посетено от над 30 000 души, тази година в Изложбен център Перистери се очаква да се съберат около 350 изобретатели от цял свят. За да даде привкус за предстоящото събитие, съюзът организира през месец юли презентации в Loft2Work в продължение на три дни на различни изобретения в десет области, които ще бъдат представени от техните откриватели пред инвеститори и бизнесмени. Всеки един ще има по 20 минути, за да представи своето изобретение и още десет минути за допълнителни въпроси и отговори, така че ако съществува интерес ще има възможност да се създадат сътрудничества.
Сферите, в които има най-много участия на изобретатели са енергетиката, „тъй като в Гърция има слънце, море, вятър и можем да произвеждаме електричество”, казва Гундас, и допълва, че голям интерес има и в областите на новите технологии, информатиката, фармацевтиката и здравеопазването. Едно от интересните изобретения в сферата на енергетиката са вятърни турбини с малки перки за произвеждане на електричество, които ако бъдат поставени на всеки 50 метра по дължината на магистралата между Солун-Ламия, могат да произвеждат толкова електричество колкото е необходимо за покриването на нуждите на област Атика, разказва Гундас.
Тази година на международното изложение се очаква с голям интерес да пристигнат и участници от страните-съседки на Гърция. „Миналата година имаше трима изобретатели от България, които останаха много доволни от организацията. Тази година бихме искали да привлечем инвеститори, бизнесмени и участници както от България, така и от Албания, Хърватия, Турция”.
„Надяваме се, че гръцкото правителство ще намали данъците с времето и ще създаде по-благоприятна обстановка за инвестиции в страната. Според мен средносрочната програма за оздравяване на страната може да е много тежка за гърците, но ще доведе до развитие в страната. Аз не съм спрял да вярвам в бъдещето на държавата си и мисля, че нещата ще се променят към по-добро. Ще бъде трудно за всички, но може да доведе до резултати. Ако паднат данъците, паднат заплатите, падне като цяло стандарта на живот, със сигурност ще има недоволство, но хората ще станат по-изобретателни, ще станат по-изобретателни, по-креативни, ще се развие селското стопанство, ще правят всичко възможно, за да спечелят. Аз мисля, че основната идея е да се тласнат хората към инвестиране – някои може да се върнат към земята, която в момента е зарязана. Вече не съществуват млади хора, които да се занимават със земеделие. При това положение, в което се намира в момента страната, младите собственици на земя могат да се върнат на село и да се погрижат за нея, да се занимаят със селско стопанство и да направят всичко възможно, за да оцелеят и да създадат продукция”, казва Зоис Гундас.
Необходими са 30 милиарда евро, за да се подпомогне развитието в страната и след едно десетилетие да има видими резултати, смята Гундас. Ако се вложат средства в туризма, в селското стопанство и в иновации или в идеите на млади образовани хора, „плодовете ще бъдат пожънати” след десет години и страната ще може да излезе от кризата. „Моята мечта е да създадем успешни сътрудничества, които са извън рамките на вече познатите модели за клъстери и извън средите на политически и друг тип дребнави интереси”, казва Гундас.