Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Испанският инвестиционен фонд Vega се оттегля от PSI, иска да съди Гърция

22 Декември 2011 / 14:12:57  GRReporter
1506 прочитания

Испанският инвестиционен фонд Vega Asset Management заплашва със съд Гърция, ако страната настоява за по-голямо намаляване на номиналната стойност на гръцките държвани облигации от начално договорените 50%. В средата на тази седмица хедж фондът се оттегли от преговорите за намаляаването на гръцкия външен дълг (PSI) въпреки, че е в управителния комитет, който преговаря с правителството на Лука Пападимос за обмяната на държавните облигации с нови с по-ниска стойност.

“Vega смята, че поради сегашната позиция на институционните кредитори (Европа, Междунардония валутен фонд) доброволното намаление на номинала на гръцките облигации с петдесет или по-малко процента не е вероятен изход от кризата”. Това се казва в писмо на Хесус Саа Рекуехо, който е старши мениджър в компанията, цитирано от Financial Times.  Той допълва, че Vega Asset Management трябва да започне да обмисля всички възможни правни възможности да предотврати нетни загуби от PSI над 50%.

Управителният комитет е воден от директора на Института за международни финанси Чарлз Далара и Жан Льомиер, старши съветник на BNP Paribas. Комитетът представлява частните финансови институции, които трябва да вземат участие в PSI и да води преговорите за доброволна размяна на облигации. Vega Asset Management е единственият представител на комитета, който се оттегля от преговорите, като останалите членове остават  Alpha Eurobank, AXA, BNP Paribas, CNP Assurances, Commerzbank, Deutsche Bank, ING, Intesa San Paolo, LBBW и Националната банка на Гърция.

Vega са готови да предприемат всички необходими нормативни мерки, за да предотвратят евентуално по-голямо окастряне на гръцкия въшен дълг от досега известното, защото то може да се окаже фатално за много кредитори. Все още няма официална информация, че стойността на облигациите, които държат частните фондове и финансови организации ще бъде намалена с повече от петдесет на сто. Въпреки това много икономически анализатори поддържат мнението, че окастрянето може да достигне до 70%-80%, за да влезе дългът в устойчиви рамки.

В началото на седмицата гръцкият финансов министър Евангелос Венизелос заяви, че преговорите между правителството и кредиторите вървят много добре и изрази твърдото си убеждение, че съвсем скоро процедурата по обмяната на гръцките облигации ще приключи успешно. Подобрен оптимизъм обаче не се забелязва от страна на банкерите. Междунардоният валутен фонд не скри очевидната си изненанда от изявлениярта на Венизелос. Представители на институцията дадоха да се разбере, че все още има много открити въпроси, на които не е намерен отговор.

Кредиторите искат да намалят силата на удара, държат Гърция да даде по-кратък падеж на новите намалени облигаци, както и по-голям лихвен процент. Те настояват за облигации с 20-годишен падеж и 8% лихва. Правителството от друга страна иска да новите облигаци да са с падеж от 30 години и лихвеният процент да не надхвърля 4%. Анализаторите виждат засега златната среда в два възможни варианта. Единият е двете страни да се споразумеят за фиксиран лихвен процент от 5% за целя период до падежа на облигациите. Вторият е да се установи 4% лихва с условие, че тя ще започне да се покачва, когато страната възвърне положителен икономически растеж.

Съгласни да подадат рамо на Гърция в намаляването на дълга са около 70% от частните институции, които притежават гръцки държавни облигации. Исканото участие обаче е около 90%, иначе има вероятност да се приложи клауза за “колективна отговорност”. В нея ще се включват условията по обмяната като лихвени проценти, матуритет на новите облигации, процент на парите в брой, които ще компенсират част от обмяната и други детайли, които са решаващи за успеха на сделката. Клаузата за колективна отговорност ще се налоьжи на институциите, които не са влезли в преговорите, но имат пакетот гръцки държавни облигации. Нейното включване в процеса заплашва доброволния характер на преструктурирането на дълга, което може да доведе до кредитно събитие и да активира пазара на застраховките по гръцките държавни облигации CDS.

Категории: ИкономикаПазари дългова криза Гърция държавни облигации обмяна
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus