Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Избирателната система в Гърция

21 Септември 2009 / 10:09:05  GRReporter
4190 прочитания

От днес страната навлиза в последната фаза на предизборната кампания, а политиците на шестте водещи партии трескаво се подготвят за дебата довечера. След като станаха ясни имената на кандидат-депутатите, до избирателя достигнаха и посланията, които изпращат лидерите на двете големи партии чрез избора си на бъдещ екип. Министър председателят Костас Караманлис заложи на комбинация от опит и свежа кръв, докато лидерът на опозиционната ПАСОК Георгиос Папандреу вкара в бюлетината единствено нови лица – той предпочете да даде възможност на личности, които са се доказали като професионалисти всеки в своята сфера, а не да ги подреди по партийна принадлежност. Довечера в 20:00 ч. ще се проведе дебата между шестимата лидери - правилата за провеждането му вече са уточнени, единствено участието на лидера на крайно дясната партия ЛАОС Георгиос Карадзаферис е все още под въпрос.

В Гърция съществува двупартиен модел на управление в смисъл, че правителствата на страната се формират от някоя от двете големи партии – Нова демокрация или ПАСОК. Мненията по въпроса са различни – дали по този начин властта не се монополизира от двете партии или пък напротив - това създава стабилна политическа среда.

Поемането на властта от ПАСОК или от Нова Демокрация на практика се получава, защото партията, която печели мнозинство на изборите получава бонус от 40 депутатски места. Това й позволява да достигне до процент на мнозинство в парламента, с което да състави еднопартийно правителство. Накратко нека се запознаем с политическата система на страната, изборната процедура и начинът на разпределяне на депутатските места.

В Гърция конституцията е най-висшия закон, който определя формата на управление и основните правила за функционирането му. Конституцията е гласувана от Великото народно събрание на 11 юни 1975 г. и е преразглеждана два пъти – през 1986 г. и през 2001 г.

Гърция е парламентарна република като министър председателят и министрите се намират на върха на изпълнителната власт и правителството, което е съставено от партията с мнозинство в парламента. Поради спецификата на политическата система е доказано, че тя е преминала доста успешно през различни политически кризи, което се дължи на факта, че се основава на институционална рамка, която гарантира стабилно управление чрез промяната на властта.  Основният принцип на управлението е власт на народа чрез неговите представители в парламента, власт на законите, социална държава, равенство, човешки права и свобода.

Според конституцията властта е разделена на законодателна, изпълнителна и съдебна и местно самоуправление. Законодателната власт се упражнява от парламента, който е върховния законодателен орган на държавата и създава законите, които се обнародват от президента. Парламентът е съставен от 300 депутати, които се избират чрез преки, всеобщи, тайни и задължителни избори, на които участват всички граждани с право на вот. Парламентът се избира на всеки четири години.

Гръцката политическа сцена е превзета от присъствието на две големи партии – социалистическата ПАСОК, която е създадена през 1974 г. от Андреас Папандреу и за последен път спечели изборите през април 2000 г. и управляващата консервативна Нова Демокрация, която е основана през 1974 г. от Константинос Караманлис и е най-голямата партия от десницата. Останалите партии, които бяха представени в последното Народно събрание са Комунистическата партия на Гърция, която е създадена през 1918 г. и е най-старата партия в парламента с лидер Алека Папарига, ЛАОС - крайно-дясна партия създадена през 2000 г. от отцепилия се от Нова демокрация Георгиос Карадзаферис и СИРИЗА, която е коалиционно обединение на левите партии и съществува едва от 2004 г.

Комунистическата партия на Гърция и десните ЛАОС според проучванията от последните две седмици имат най-добри шансове от малките партии, като за ЛАОС това представлява почти очакван обрат, тъй като опитът на останалите европейски държави показва, че по време на криза гласоподавателите търсят стабилност в обещанията на крайно десните партии. Не предизвика учудване и спадът на доверието на гласоподавателите в коалицията на левите партии СИРИЗА, която преживява вътрешнопартийни трусове точно преди изборите в резултат на което остана без лидер. Преди няколко месеца започна да набира сила с появата си една нова партия – партията на еколозите, която засега преживява пикови моменти и спадове, но изглежда, че може и да прескочи границата от 3% и да влезе в парламента.

Важна роля в страната има президента, който заедно с правителството държи изпълнителната власт и се избира на всеки пет години. Настоящият президент на страната Каролос Папуляс бе предложен за поста от министър председателя Костас Караманлис през 2004 г. Властта на президента беше доста ограничена при преразглеждането на конституцията през 1986 г. В задълженията на министър председателя е запазването на целостта на правителството, което е съставено от 16 министри на съответните министерства със своите заместници, както и да дава насоки за действие в държавния сектор за приложение на правителствената политика в рамките на закона. Гръцката система на управление поставя министър председателя в епицентъра на процедурата по взимане на решения.

Категории: АктуалноПолитикаизбори
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus