Светкавични развития по въпроса за пенсионните каси се очакват тази седмица, след като правителството обяви програмата за воденето на диалога. Утре ще бъде първото заседание на комисията на „мъдреците”, а през седмицата ще бъдат обявени и промените в приемственото осигуряване и в закона за трудовите взаимоотношения.
Днес заседава комисията за приемственото осигуряване, за да реши какви промени трябва да настъпят в начина, по който ще се изчисляват пенсиите (напр. че кандидат пенсионерът ще получава пенсията си от касата, в която е бил застрахован най-много години), както и за периода, в който ще излиза решението за пенсиониране като целта е то да бъде издавано в срок от три месеца.
На утрешното първо заседание на комисията от вещи лица, в която представители на правителството и на социалните партньори, министърът на заетостта Андреас Ловердос и неговият заместник Георгиос Кутруманис ще представят основните позиции на правителството за пенсионно-осигурителната система. Решението за сформирането на комисията беше обявено преди две седмици на първата среща на министъра на заетостта Андреас Ловердос с представители на синдикатите, където се споразумяха в нея да участват университетски преподаватели.
В четвъртък ще заседава комисията за трудовите отношения, която ще излезе с предложения за решението на много горещи въпроси, между които еластичното осемчасово работно време, отпуските и „наемането” на служители.
Ръководството на министерството на заетостта е твърдо решено, че в първото тримесечие на 2010 г. ще внесе за гласуване от Народното събрание законопроекти, които регулират приемственото осигуряване и трудовите отношения. В края на април правителството ще получи доклада от комисията на вещите лица за пенсионно-осигурителната система и ще започне диалог с цел да прокара съответния закон до началото на лятото.
Големият залог за правителството е решението на проблемите в пенсионно-осигурителната система, която е на „червено” - тази година в касите трябваше да бъдат наляти допълнително 2,47 млрд. евро. В диалога правителството ще наблегне на три решения: изнамирането на нови извори за финансиране на системата, решение на проблема с укриването на данъци (които достигат до 8,3 млрд. евро) и ограничаване на разходите в здравноосигурителната система. Освен това се очаква да направи структурни промени като обедини пенсионно-осигурителите касите и устнови размера на обща минимална пенсия като паралелно с това мотивира хората да работят по-дълги години.
През тази седмица министрите на икономиката и на заетостта ще се срещнат и с представители на синдиката на държавните служители, който иска да бъдат предприети мерки за подкрепа на техните пенсионно-осигурителни каси, в които са „складирани” 17 000 молби за пенсии.
В епицентъра на диалоге е и темата за изравняването на възрастовата граница между мъжете и жените в държавния сектор, след като европейският съд издаде съдебно решение за Гърция. Синдикалистите се обявяват срещу мярката за увеличение на пенсионната възраст, но от министерството на икономиката се очаква проектозакон за постепеното увеличение на възрастовата граница.