От първи септември се въвежда увеличаване на ДДС ставката от 13% (намалена) на 23% (стандартна) в три варианта за туристическия сектор и два варианта за търговските обекти (напр. таверни, супер маркети). Това се посочва в разяснително циркулярно писмо, издадено от главния секретар на Министерството на финансите Янис Капелерис, и в което се предвижда по-конкретно следното:
1. Хранителните стоки като цяло се облагат със стандартната ставка на ДДС (23%). Тази разпоредба се отнася и до услугите изхранване, предлагани от хотелиерските фирми и останалите места за подслон, чиито услуги за нощувка се облагат от 1 януари 2011 г. с намалената ставка от 6,5%. С цел да бъде избегнато същественото затрудняване на хотелиерския сектор, който спомага значително за развитието на туризма, и като се има предвид фактът, че туристическите пакети се договарят предварително, в случай че хотелиерските фирми предлагат нощувка и изхранване или други услуги срещу обща цена, при условие, че разделянето на отделните ставки не е възможно, се приема разделянето по данъчни ставки от 1 септември 2011 г. да става по ледния начин:
а. Нощувка със закуска: 5% от общата цена се облага със стандартната ставка ДДС 23%, заради предлагането на закуска.
б. Нощувка с полупансион: 15% от общата цена се облага със стандартната ставка ДДС 23%, заради предлагането на закуска и обяд.
в. Нощувка със системата all inclusive (пълен пансион, с включена консумация на напитки и предоставяне на други услуги, включени в пакета, като телефонно обслужване, ползване на чадъри, спортни услуги и др.): 30% от общата цена се облага със стандартната ставка ДДС 23%, заради изхранването, консумацията на алкохолни или безалкохолни напитки, и останалите услуги, включени евентуално в туристическия пакет.
2. Една компания, която търгува с различни стоки или предлага различни видове услуги, независимо от кода на дейност, който се отнася до основния й предмет на дейност, се задължава да прилага отделната ставка на ДДС, която важи за конкретната стока или конкретната услуга. Напр. (а) фирма, която има магазин за хранителни стоки и таверна, за стандартизираните хранителни стоки от магазина прилага намалената ставка, а за таверната стандартната ставка от 23%, (б) супер маркет, който поддържа отдел за продажба на готови ястия, за стоките от супер маркета прилага съответната ставка (намалена - 13% за стандартизираните хранителни стоки) и стандартната от 23% за продажбата на готови ястия.
3. Стандартизираните хранителни стоки продължават да се облагат с намалената ставка (13%), въпреки че са готови за директна консумация.
За стандартизирани се смятат хранителните стоки, които се произвеждат за широко потребление и се предоставят за продажба опаковани, или се продават в големи опаковки или количества и се продават в насипен вид или разделени на малки количества.
Този случай се отнася за продуктите, представени в местата за продажба пакетирани, като напр. консерви, колбаси, кисели млека, готови салати (хайвер, руска салата и др.), както и хранителни стоки, които са в големи опаковки или големи количества и се продават в насипен вид или разделени на малки количества, като напр. колбаси, сирена, маслини, туршии, и други подобни. Отбелязва се, че поставянето на сандвичи в пластмасова или друга опаковка не ги прави стандартизирани, и следователно те се облагат със стандартната ставка на ДДС от 23%.
С намалената ставка на ДДС (13%) продължават да се облагат неприготвените храни (макаронени изделия, варива, плодове, зеленчуци, и други хранителни продукти, пресни или замразени), както и приготвените храни, които се продават замразени, независимо от кода на дейност на фирмата.
4. Продажбата на хляб продължава да се облага с намалената ставка на ДДС (13%). Със същата ставка продължават да се облагат и обикновените хлебни изделия, като сухари, гризини, гевреци, кроасани, бисквити и кексове.
5. Минералната негазирана вода продължава да се облага с намалената ставка (13%).
6. Прилаганата ставка на ДДС не зависи от това дали стоките се продават на дребно или на едро.