Че спортът е здраве, знаем всички. Но понякога колкото и да е силна волята ни, заниманията с тежести и бягането на пътеката във фитнеса ни се струват толкова скучни, че предпочитаме чашата с бира, изпита с приятели и придружена с обилна порция пържени картофки. Интензивните танци в стил данс-аеробика и хип-хоп са решение, но за тях се иска много опит и тренировки, за да станат забавни накрая. Ако нямате търпение за тях, вестник “Та Неа” ви съветва да се обърнете към алтернативната гимнастика. Предпочитаните видове? Гиротоника, капоейра, тай чи.
Гиротониката се практикува в Гърция поне от 10 години, но все още не е широко позната. “Това е необходимата следваща крачка в гимнастиката, където по един определен начин се съчетават всички особености на различните стилове гимнастика”, обяснява Евита Илиупулу, която след 18-годишна практика в преподаването на пилатес става една от първите инструктури, които въвеждат гиротониката за гръцката публика. “На практика с едно движение съчетаваме три упражнения – тялото се разтяга, извива се и се свива. Сякаш се увиваш около гръбначния си стълб”, казва Илиупулу, която е разработила свой стил в геротониката, съобразен със специфичното телосложение на гърците.
Специалистите съветват да се заинтересуваме от предимствата на всеки вид алтернативна гимнастика, така че да изберем най-подходящото за нас. Пилатес, кралят на алтернативната гимнастика в последните години, е стил гимнастика, подходящ за всички, твърди инструктурката Никол Кутци. “Пилатес може да се съобрази с възможностите и тялото на всеки един, но е изключително предназначена за хора, които се уморяват физически по време на 8-часовия работен ден. Особено резултатна е за хора, които искат да подобрят баланса на тялото си, като например стюардесите”, допълва Кутци.
Един от хитовете във фитнесите в Атина в последните няколко години е капоейра – традиционно бразилско военно изкуство, което включва последователност от движения и се практикува придружено от традиционна бразилска музика. Не е танц, не е и чисто бойно изкуство. Но има елементи и от танца, и от бойните изкуства, има акробатика, песен, хореография – всичко заедно прави капоейра незаменимо удоволствие. “Това е динамичен начин за физическо натоварване, тъй като си в непрекъснато движение, без целта да е физическото натоварване”, пояснява Паулиньо, един от мйстор-инструктурите по капоейра в Гърция. “Тъй като ползата от капоейра не е само за тялото, а е повече психическа, тя е подходяща за хора, които работят при голямо напрежение, в офиси с много хора”, препоръчва той.
Едно много интелигентно решение е тай-чи – китайско бойно изкуство, което се различава от всички останали бойни изкуства. То е вътрешно, спокойно и бавно упражнение. Първият урок е въведение в тай-чи и започва със статични упражнения. Нарича се чи-гонг. “В движенията не личи сила, както например да изриташ някого. Точно обратно, става дума за последователни движения, бавни и контролирани”, обяснява инструктурът Танос Туралиас. Ползите от тай-чи са многобройни, но при всички положения не се препоръчва за хора, които искат да натрупат мускулна маса. Засилва мускулите с течение на времето, но не увеличава обема им. Подходящ е за хора, чиято работа е свързана с много стрес, тъй като успокоява пулса, намалява кръвното налягане и напрежението.