снимка: commons.wikimedia.org
В сянката на подписването на меморандум за финансова помощ Кипър пое ротационното председателство на Европейския съюз. „Ние сме радостни и напълно готови да поемем трудната задача и предизвикателството”, заяви кипърският посланик в Атина Йосиф Йосиф. Минута по-рано той бе получил от колегата си-посланик на Дания, която бе на кормилото на Евросъюза през изминалите шест месеца диска от Фестос с пожеланието Кипър да успее да реши трудните задачи.
„Бих искал да потвърдя думите на колегата Том Ньоринг, че малките страни, които поемат председателството действително са по-успешни в мисията, защото са подложени на натиск да направят много неща”, посочи той.
След това представи приоритетите на кипърското председателство, но по много обобщен начин. „Девизът ни е „За една по-добра Европа”, което значи солидарност, социална сплотеност, резултатност и развитие”, каза посланикът.
Той посочи, че Кипър се надява до края на председателството на страната да бъде одобрен бюджетът на Европейския съюз за периода 2014 – 2020, който възлиза на един трилион евро. „Стремежът ни е да се създаде справедлив бюджет, който да даде тласък на ръста и да бъдат създадени нови работни места, което е и най-важният проблем на младите хора днес”.
Кипърското председателство се очаква да наблегне на енергийната политика, „за която научихме много неща след откриването на залежи от въглеводороди в Изключителната икономическа зона на страната ни”. Посланикът обърна особено внимание на факта, че Кипър възнамерява да даде тежест на общата морска политика с подписването на така наречената Декларация на Лимасол.
„Страната, която поема председателството не може да налага неща, но в компетенцията й е да предлага”, посочи Йосиф Йосиф и допълни, че сред намеренията на Никозия за промени в общата европейска политика за даване на политическо убежище, както и в Шенгенското споразумение.
„Кипър е за разширяването на Европейския съюз”, каза посланикът и приветства присъединяването на Хърватия, което ще се състои след година, както и започването на преговори със Сърбия и Черна гора. „Процесът по присъединяването не е нищо повече от продължението на Европейския съюз”. В коментар за решението на Турция да преустанови диалога си с органите на Съюза по време на кипърското председателство, той посочи, че Никозия подкрепя присъединяването на Турция, стига тя да отговаря на условията, които важат и за всички останали страни-кандидати за членство. „Ние ще направим това, което правят и всички останали страни, когато председателстват. Ще работим по отговорен начин”.
Според Йосиф Йосиф кипърското председателство ще заложи на преговорите при справянето с всички въпроси, които биха могли да възникнат. Един такъв е евентуалният проблем, пред който се очаква да се озове Гърция в момента, в който Европейският съюз приложи обявеното преди няколко месеца ембарго срещу износа на нефт от Иран, понеже е зависима в много голяма степен от доставките от Техеран.
Представителят на Европейската комисия в Атина Павлос Карвунис поясни, че в Европейския съюз съществува механизъм за солидарност, за да се осигури подкрепа на някоя от страните-членки, която има проблем с доставките на горива.
Посланикът не каза нищо конкретно за сумата, която се очаква да получи Кипър от европейския механизъм за финансова подкрепа.
„Условията за включването в механизма ще се уточнят след преговори. Ще се опитаме да постигнем възможно най-добрите условия, а след това ще използваме по най-рационалния начин средствата, които ще получим”.
Йосиф Йосиф се въздържа да предвиди дали кипърският меморандум ще е подобен на гръцкия или испанския, но все пак заяви, че страната му се е озовала в трудната ситуация най-вече поради това, че кипърските банки са били изложени твърде много на гръцката криза.
Посланикът представи логото на кипърското президентство, за което са използвани цветовете на кипърския и европейския флаг, както и кратък видеопортрет на страната.