Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Кипър ще е справедлив председател на ЕС, без таен дневен ред

15 Декември 2011 / 20:12:39  Анастасия Балездрова
1554 прочитания

Кипърският проблем, икономиката на островната страна, откритите в изключителната икономическа зона залежи от природен газ и кипърското ротационно председателство в Европейския съюз бяха темите, които представи говорителят на кипърското правителство Стефанос Стефану по време на срещата си с медийни представители в Атина.

От самото начало той не изрази задоволство за развитието на директните преговори за решаването на политическия въпрос в Кипър до момента. „Ние сме за една двузонова двуобщностна федерация. Т.е. една държава, едно гражданство, едно международно представителство”. Говорителят на кипърското правителство заяви, че кипърските гърци се придържат към заложените в резолюциите на ООН предложения за решаването на въпроса. „Не можем да приемем никакво решение под формата на конфедерация или съществуване на две отделни държави на острова. Те са напълно извън логиката на ООН”.

Според Стефанос Стефану турскокипърската страна не само не позволява напредък в преговорите, но дори оттегля подкрепата си от вече приети или почти приети конвергентни въпроси. Основните теми в дневния ред остават въпросите, свързани с имотите, териториите, гражданството и заселниците. Относно информацията, че е възможно провеждането на международна конференция за Кипърския въпрос с цел той да бъде решен с международен арбитраж, Стефанос Стефану посочи, че конференция може да има, само когато двете страни се споразумеят сами за решението.

„Подготовката на Кипър за поемането на ротационното председателство на Европейския съюз се провежда много интензивно. От 1-ви януари 2012 ще поемем въпросите, свързани със сигурността, а от 1-ви юли председателството на Европейския съюз”. Стефанос Стефану заяви, че правителството е готово да се справи с предизвикателството да се заеме с решаването на тежката финансова криза в Европа. „Наш приоритет ще бъде да бъдем един честен посредник, който ще обърне особено внимание на въпросите, свързани със социалната сплотеност и социалната цена на кризата”. Създаването на обща аграрна и морска политика са другите две основни за островната страна теми.

Преди около месец Анкара заяви, че ще замрази преговорите за членството си в Евросъюза по време на шестте месеца, през които ще продължи кипърското председателство. „Анкара получи вече отговор от Европейския съюз, че това е въпрос на институции. Също толкова ясна е и нашата позиция”.

Във връзка с очакванията за откриване на големи залежи от природен газ в кипърската изключителна икономическа зона, Стефанос Стефану заяви, че правителство на Кипър е готово на икономическо сътрудничество с Турция след решаването на политическия проблем на острова. Той обясни, че сондажите в терен 12 се намират в последен стадий, след което страната ще обяви втория кръг на конкурса за издаване на разешителни. „Обявлението ще бъде публикувано и във вестника на Европейския съюз, а критериите са определени от закона. След събирането на офертите компетентното министерство ще започне директни преговори с компаниите-кандидати, като до момента десетки такива са изразили своя интерес и са закупили резултатите от сондажите.  

Относно икономиката на страната, говорителят на кипърския кабинет посочи, че тя е повлияна отрицателно от световната финансова криза и кризата в еврозоната. „Кризата изведе на преден план проблемите на кипърската икономика. Тя се засяга в много голяма степен и от кризата в Гърция, не само защото две големи кипърски банки са изложени на гръцкия пазар чрез закупуването на гръцки държавни облигации, но и заради заемите, които са отпускали на потребители в Гърция”. Стефанос Стефану заяви, че страната му съумява и ще успее да се справи със ситуацията, въпреки „спекулациите, че сме една крачка преди механизма за подкрепа. Кипър си осигури заем от Русия в размер 2,5 милиарда евро и има средствата, за да обслужи своите задължения през 2012”. Той все пак не изключи възможността Кипър да се обърне и към други кредитори за заеми, ако и когато това се наложи. В същото време правителството не разглежда възможността да национализира банките. „Усилията са насочени към тяхната рекапитализация”, посочи той и допълни, че безработицата в Кипър е 8 на сто. „Тя е много под средата в целия Европейски съюз, но по-висока от приетата у нас. Затова засилваме усилията си да се справим с нея възможно най-бързо”.

Категории: ПолитикаКипър Кипърски проблем икономика ротационно председателство говорител Стефанос Стефану
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus