Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Коалиционните партньори не могат да се договорят

23 Октомври 2012 / 21:10:44  GRReporter
1252 прочитания

Фотис Кувелис и депутатите от Демократичната левица отказват да гласуват мерките свързани с промените в трудовото законодателство. Това стана ясно след поредната среща на лидерите на трите партии в коалиционното правителство – Нова Демокрация, ПАСОК и Демократичната левица.

До рамото на Кувелис застава и лидерът на ПАСОК Евангелос Венизелос, който иска проблемът с промените на трудовия пазар да бъдат изключен от преговорите и да се реши на високо равнище в Европа.

Намаленията на обезщетенията при съкращение, премахването на по-високото заплащане при извънредна работа и окастрянето на заплатите на държавните служители средно с 30% не е по вкуса на социалистите.

“Няма да приема, нито да гласувам (аз или депутатите на Демократичната левица) промените в трудовите права на гражданите” е категоричен Кувелис. Той настоява, че това, което иска тройката няма никаква връзка с подобрението на финансовото състояние на Гърция.

Единственото последствие щяло да бъде да се унищожат и последните трудови права, които са останали за обикновените работещи. “Това е категоричната ми и непроменлива позиция за исканията на надзорната тройка”, настоя Кувелис. Според него резултат от премахването на Колективните трудови договори ще е скокът в уволненията, увеличението на безработицата и задълбочаването на рецесията.

“Финансовото управление на страната трябва да е в ръцете на Сметната палата и Банката на Гърция. Не сме протекторат на външните ни партньори и кредиторската тройка”, заяви с характерния за него патос лидерът на ПАСОК Евангелос Венизелос. Той заяви, че си е представял през юни преговорите с кредиторите по различен начин и че не може да приеме исканията на кредиторите за консолидирането на трудовия пазар.

Политическата договорка за помощта към Гърция сега трябва да убеди както пазарите, така и обществото, че ще осигури устойчиво управление на кризата, заяви лидерът на ПАСОК. В противен случай страната ще изпадне отново в нестабилност – риск, който гръцкия народ не може да поеме.

Венизелос настоява, че едни от най-тежките промени, които Гърция трябваше да предприеме са свързани с трудовото законодателство. Те бяха гласувани и отчасти приложени в началото на годината. Тогава страната подписа втория договор за помощ с външните кредитори, който отвори пътя за окастрянето на външния дълг на страната с 100 милиарда евро. Нови намаления на заплатите и обезщетенията в частния сектор, според него няма да помогне на възстановяването на икономическата стабилност, нито на подобряването на конкурентоспособността.

Венизелос определи новите мерки за преустройство на трудовото законодателство като неоправдани и предизвикателни, след като все още няма положителна оценка на техния ефект върху оздравяването на икономиката.

Той заяви, че е поискал от премиера Андонис Самарас да повдигне темата за оформяне на крайния вариант за фискалната консолидация на най-високо европейско ниво. “Проблемът вече не е технически, а е чисто политически”.

Последен след срещата на политическите лидери даде изявление премиерът на страната Андонис Самарас. В лаконичната си реч първо изтъкна усилията на днешното правителство да промени имиджа на страната, а след това обърна внимание на тежките преговори, които държавното управление води с международните кредитори.

“Не мога да си представя какво би могло да стане, ако не държа здраво кормилото”, заяви самодоволно Самарас и подчерта, че Гърция е успяла да промени до голяма степен началните предложения на кредиторите във връзка с реформирането на трудовото законодателство. “Гледам само напред и искам възможно най-голямо единство. Ще спасим Гърция, колкото от нас посмеят (да гласуват промените)”, заключи Самарас, като се обърна задочно към политиците, които започват да бият отбой и отказват да гласуват мерките за фискална консолидация.

Партиите, които поддържат правителството вече чувстват силния натиск от страна на своите депутати. “Не можем да казваме едно преди изборите, а след това да правим съвсем други неща”, заяви народният представител Михалис Касис от ПАСОК пред радио RED, който отказва да гласува мерките. Отворена остава възможността да го последва и неговият колега Тодорос Парастатидис.

Сам си тръгна от Демократичната левица и Йоанис Михелоянакис, на който не се нравят идващите бюджетни съкращения. Той заяви, че иска да бъде част от една по-широка патриотична левица, като намекът е насочен към радикално левите от СИРИЗА. Третият депутат, който напуска фланга на управляващите е Никос Ставроянис. Той бе отлюспен лично от лидера на Нова Демокрация Андонис Самарас след като Ставроянис заяви публично, че личната му съвест не му позволява да гласува намалението на приходите на най-слабите кръгове от обществото.

Категории: ИкономикаПолитика Самарас Гърция криза преговори тройка
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus