В петък сутринта атинските улици бяха спокойни, необичайно спокойни за делничен ден. Липсата на трафик и шумни задръствания странно се преля и със спокойствието, което цареше на столичното гробище Кесериани. Мястото, на което близки и далечни хора казаха последно сбогом на Хамидула Наджафи. 15-годишното момче от Афганистан, което стана неволна жертва на сляп терористичен инцидент на 28 март тази година.
На входа на гробищния парк се виждаха коли на телевизионни екипи. Журналисти и репортери седяха на групи в очакване на опечаленото семейство. Операторите от държавни и частни телевизии мълчаливо опъваха кабели и монтираха камерите пред входа на парка. В дълбочината на верандата пред обредната зала беше поставен дървен ковчег обсипан с цветя и облепен със снимки на момчето-жертва. Покрит с афганистанското знаме, ковчегът бе символичният паметник на тази нелепа загуба. Той бе празен, защото погребението на детето ще се извърши в Кабул, в понеделник 12 април. Пред него спокойно стояха изправени млади момчета, съученици и приятели на Хамидула, които също бяха дошли да отдадат своята почит и подкрепа към семейството.
Минути по-късно се появиха и родителите на погубеното момче. В очите на бащата се четеше тиха скръб. Той пристъпваше спокойно и бавно към дървения ковчег, а погледът на собственото му дете го следеше в упор от разпечатаната във формат А4 снимка, окачена на родното знаме. Зад него вървеше и майката, облечена в черна роба и с черна кърпа на главата. Тя бе обкръжена от роднини и приятели, жени с деца и млади момичета, които вървяха редом с нея без да продумат дума. Майката, която стана свидетел със собствените си очи на жестоката мигновена смърт на петнайсетгодишния си син не плачеше, не хленчеше, не роптаеше и не издаваше звук докато пристъпваше към символичния ковчег на своето дете. Просто излъчваше спокойствие и майчина печал.
Нейното появяване внесе тиха суматоха при фоторепортерите. Започнаха да се чуват щракания на фотоапарати от всички страни, а тя пристъпваше тихо сякаш нямаше никой около нея, а репортерите наоколо бяха невидими. От двете й страни я придържаха жени от афганистанската общност, а очите й бяха вперени в дървения пиедестал пред нея.
Всички присъстващи се събраха пред ковчега. Най-отпред бяха двамата родители, до тях председателят на афганистанската общност в Гърция, а зад тях заместник-министър Спирос Вуяс от Министерството за защита на гражданите. Около тях се събраха и всички останали присъстващи, в по-голямата си част сънародници на Хамидула, гръцки журналисти и фоторепортери. Представител на афганистанската общност започна да пее молитва на родния език. Всички афганистанци повтаряха заедно в един глас песента-молитва за мъртвите с кротко обърнати към небето длани. Чу се и глухият плач на майката, а сълзите от очите на младите момчета, съученици на мъртвото дете започнаха да падат непоколебимо. Първо бащата, а после и майката обиколиха четирите края на ковчега, произнасяйки тихо традиционна молитва. Песента на съгражданите им още звучеше, докато двамата родители извършваха ритуалното сбогуване с първата им рожба. След приключване на молитвата, на стълбите пред символичния паметник на Хамидула Наджафи се събраха група малки деца, първо поколение афганистанчета, родени в Гърция, които изпяха песен в името на погубеното дете.
В края на церемонията бащата изказа своята признателност и благодарност към всички, които показаха съпричастност в най-тежкия миг от живота на тяхното семейство. Независимо от дълбоката скръб, той намери сили да благодари на гръцките лекари и на цялото общество за оказаната подкрепа в дните след разигралата се трагедия. „Загубата на моето дете Хамидула трябва да стане отправна точка за всеки един член на обществото и институциите в страната в борбата срещу сляпото насилие и тероризма. Напуснахме родната си страна Афганистан и намерихме своя втори дом в Гърция, като нашата силна надежда бе, че оставяме завинаги зад себе си бомбите и терора. Оказа се, че не е така.” В речта си бащата говореше без патос, но и без обвинение.
„Трагичната съдба на младото афганистанче слага началото на един нов път в борбата срещу сляпото насилие, като нашата крайна цел е да предотвратим да се случват събития, подобни на това от 28 март тази година,” заяви Спирос Вуяс, заместник-министър на Министерството за защита на гражданите. Докато единственият представител на управляващото правителство даваше изявление пред гръцките медии, семейство и приятели взеха на ръце ковчега-символ на погубеното дете и го понесоха към траурната кола. Шумът на града бавно да заглуши песента на опечалените, които последваха катафалката извън пределите на гробищния парк.
Последното земно пътуване ще отведе 15-годишния Хамидула Наджафи посмъртно в родната му страна Афганистан, която той и семейството му са напуснали преди години, в търсене на едно по-сигурно бъдеще. Детето ще бъде погребано в Кабул, убито от бомба в „мирно” време в Гърция.
Малката сестричка на Хамидула загуби напълно зрението на едното око по време на фаталния инцидент с бомбата в столичния квартал Като Патисия. Другото око на 11-годишното момиченце подлежи на трета операция след трагедията. Лекарите се надяват това да е последната операция и тя да се окаже успешна. Гръцкият червен кръст дари хиляда евро на афганистанското семейство, за погребението на детето в Кабул, а гръцкото правителство пое разходите по транспорта на останките от младото момче.