Когато двамата най-силни мъже на частната финансова система в Гърция, Спирос Лацис (EFG Eurobank) и Янис Костопулос (Alpha Bank) решат да обединят банковите си институции в един общ колос, то значи страната наистина е в сериозна опасност. Техните банки не са просто бизнесът, от който печелят, но и част от семейното наследство, за което са поели отговорност, защитават и дори увеличават през годините. С две думи, ако две банкерски фамилии, за които опазването и увеличаването на собствеността е въпрос на чест, са принудени да се обединят, пред перспективата да загубят достигнатото през десетилетията, то Гърция е много по-близко до пълния погром, отколкото която и да е кредитна агенция може да предвиди.
Това бе първото нещо, което ми дойде наум, когато новината за сливането на Алфа Банк и Юробанк гръмна по всички медии. GRReporter потърси малко повече информация за двамата мъже, които стоят зад двете легендарни гръцки банки и тяхната история докато се стигне до днешния ключов момент. За Спирос Лацис се знае и се е изписало много. Той е известен не само като банкер и син на гръцки корабен магнат Янис Лацис, но и като един от най-богатите хора в света според Форбс с търговски интереси на почти всеки континент на земята.
Докато Юробанк започва дейността си в страната, като финансова институция през 90-те години на 20 век, историята на Алфа Банк датира още от края на 19 век. След Националната банка на Гърция, банката на династия Костопулос е втората най-стара финансова организация в страната. Фамилията Костопулос има не по-малко интригуваща лична история от тази на Лацис, като в основата й стои Йоанис Ф. Костопулос. През 1978 година той започва бизнес в Каламата, като основната му дейност е търговия с платове. Бизнесът се развива изключително успешно и през 1910 година е основана една от първите частни търговски банки „Йоанис Ф. Костопулос и Сие”, която през 1918 е преименувана на „Банка Каламата”. През 1924 централата на банката се мести в Атина с име „Гръцка търговска кредитна банка”, а чак през 1994 банката получава името „Алфа”.
Янис Костопулос (1938), внук на Йоанис е изпълнителен директор и генерален директор на банката от 1973, както и председател на Управителния съвет и главен изпълнителен директор 1984-1996. От 1996 до 2005 е председател на Управителния съвет и главен изпълнителен директор на Alpha Bank. Въпреки, че Янис Костопулос е начело на Алфа Банк от 1973, той не притежава повече от 4% от акциите на банката, основана през 1924.
За разлика от династията на Костопулос, семейното богатство на фамилия Лацис все още се движи главно от Спирос Лацис. Той държи около 40% от EFG Eurobank Ergasias - гръцкия клон на швейцарската EFG Group, над 30% от Hellenic Petroleum и остава основен играч на енергийния пазар на Балканите чрез компанията си Paneuropean Oil and Industrial Holdings S.A. Освен традиционно позната банкова дейност Лацис Груп управлява компания за компания за луксозни джет услуги PrivatAir и Lamda Development, което е една от водещите фирми за търговия с недвижими имоти. Компанията е вдъхновител и изпълнител на "The Mall" в Атина през 2005. Влиянието на Спирос Лацис в световните банкови среди е неоспоримо, но според немското издание Die Welt той поддържа и близки отношения със силните на деня в Брюксел. Според изданието, преди няколко години днешният ръководител на Европейската комисия Жозе Емануел Барозо е изкарал седмица на яхтата на милиардера. Съвпадение е, че месец по-късно Европейската комисия е одобрила 10,3 милиарда евро помощ за една от корабните компании на Лацис.
Каквото и да крие историята на Алфа Банк и Юробанк и техните лидери, то вече се ражда една нова финансова институция, производна от две традиционно силни банки дългогодишна история, която трябва да издържи на ударите на икономическата криза. Сливането на двете институции е само началото на прекрояването на местната и европейската банкова система и в най-скоро време се очакват нови раздвижвания по финансовата дъска на Гърция.