Министърът на финансите Георгиос Папаконстантину, Министърът на труда и сциалното осигуряване Андреас Ловердос и Министър-председателят Георгиос Папандреу - шушу-мушу преди крайното гасуване
След драми, стачки, протести и палежи в Гърция най-сетне мина на крайно гласуване новият закон, който урежда трудово правните отношения в страната. Гласуването бе поименно и своя вот „За” дадоха 159 народни представители, а „Против” 137. Цялата процедура е протекла за час и половина, като общо в гласуването са взели участие 296 народни представители. Опозиционната Нова демокрация и крайно дясната ЛАОС подкрепи член 17, в който се съкращава списъка с тежките професии и член 43, където се уреждат въпроси свързани с условията в строителството. Всички други членове са били отхвърлени от десните представители. Политическите анализатори коментират, че очакванията са били Нова демокрация да подкрепи в по-голяма степен реформата в трудовото законодателство, но като цяло гласуването е минало без изненади.
Отлюспените представители на дясната партия Дора Бакояни и Костас Килтидис също подкрепиха голяма част от промените на социалистическото правителство, а бившата депутатка от ПАСОК София Сакорафа гласува против целия закон член по член. Крайната левица на Гръцката комунистическа партия и левите радикали на СИРИЗА гласуваха против целия закон, докато техните поддръжници пред парламента скандираха и протестираха срещу реформата в трудовото законодателство и промените в пенсионната система.
Най-големите промени в трудовото законодателство са свързани с удължаването на трудовия стаж с коректно изплащани пенсионни осигуровки, който при мъжете става 40 години. Друга промяна е свързана с жените служители в държавния сектор, които до вчера можеха да се пенсионират след 45 годишна възраст в зависимост от работния стаж. Засегнатите от тази промяна жени са 140 хиляди държавни служителки, които от днес влизат под общия знаменател на останалите осигурени и ще трябва да работят още 15 години, преди да излязат в пенсия.
Според новия закон се съкращават и епичните 13-та и 14-та заплати, които се даваха по Великден, Коледа и преди лятната годишна отпуска. С новия закон за пенсионери тяхната стойност е намалена на по 200 евро за Великден и август, а по Коледа ще получават 400 евро бонус. Това важи за пенсии до две хиляди евро. Пенсионерите, които получават общо над тази сума нямат право на допълнителни 13-та и 14-тапенсия. Държавните служители се сбогуват с 13-та и 14-та заплата, а заетите в частния сектор все още преговарят с работодателите, за да запазят тази привилегия. Друго противоречиво решение, което правителството на Георгиос Папандреу взе бе свързано с увеличаването на максималния праг на уволненията, който от 2% се дига на 5% за компании с повече от 150 служители.
Министър-председателят Георгиос Папандреу лично гарантира от трибуната на парламента, че в момента когато „страната стъпи на краката си ще има подобрение в размера на пенсиите и допълнителните възнаграждения.” Председателят на парламента Христос Папуцис обяви предложението на парламентарната група на ПАСОК за създаването на контролна комисия, която ще съблюдава коректното прилагане на промените вписани в новия трудов закон и пенсионната реформа. Нова демокрация подкрепи решението.