Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Край на високите социални и данъчните облекчения, заявиха от Международния валутен фонд

17 Март 2011 / 22:03:31  GRReporter
1110 прочитания

Поредният доклад на Международния валутен фонд за състоянието на гръцката икономика посочи, че правителството трябва да съобрази размера на социалните помощи с течащата фискална консолидация,  както и да отмени данъчните облекчения. Кризата налага социалните помощи на човек на година да не превишават установения праг на минималния доход в страната от 6900 евро. Данъчните облекчения трябва да бъдат значително съкратени от тазгодишните нива, когато се очаква да достигнат цели 3% от БВП или седем милиарда евро.

Очевидно дойде време обещанията на премиера Георгиос Папандреу за спиране на бюджетните разхищения да станат реалност, като Международният валутен фонд подсети за пореден път държавните представители, че са се обвързали с програма за намаляване на дефицита. Другият проблем на Гърция с нивото на външния дълг също може да бъде решен, ако предложената от надзорната тройка масова програма за приватизация бъде коректно изпълнена. В периода до 2015 приходите от приватизация могат да достигнат 20% от БВП, като значително намалят нуждата от държавно кредитиране и съответно повлияят положително върху намаляването на дълга.

В доклада на МВФ е специално отбелязано, че търговските банки трябва час по-скоро да намерят алтернативни източници за финансиране, извън Европейската централна банка. В същото време гръцките финансови институции трябва да намалят до минимум оперативните си разходи и не изключва нуждата от издаването на нови държавни гаранции, за да задържат банките на повърхността при сегашните условия на намалена ликвидност.

Общо до края на 2014 година Гърция трябва да приключи с програмата за намаляване на дефицита, като въведе фискални и структурни промени, които ще го съкратят с 22 милиарда евро и от 9,6% от БВП трябва да падне на по-малко от 3% от БВП в навечерието на 2015. За 2011 Меморандумът за финансова помощ включва съкращения от 1,8 милиарда евро.

Освен данъчните облекчения и социалните помощи, социалистите в управление ще трябва да се занимаят и с намаляването на субсидиите по програмата за държавни инвестиции. Според икономическите анализатори в Гърция, те ще бъдат окастрени в зависимост от изпълнението на останалите мерки. С други думи, ако всички останали реформи се изпълняват по план, съкращаването на инвестиционната програма няма да надмине 2,4 милиарда евро. Ако обаче правителството изостава с реформата в други сектори, намалението на държавните инвестиции може да достигне до 3,6 милиарда евро.

Разходите за заплати в държавния сектор също ще трябва да бъдат преразгледани, като таванът на висшия чиновник в държавната администрация не може да надминава четири хиляди евро. В същото време се замразяват всички повишения на заплатите, а назначаванията ще се извършват едно към седем, а не до сега установените една към пет. С други думи на всеки седем пенсионирани държавни служители ще се отваря едно работно място в публичната администрация. Правителството обяви, че през тази година подготвя да предложи по-рано пенсиониране на около 75 хиляди служещи в държавния сектор, което означава, че ще се освободят около 10 хиляди места. Дали ще бъдат запълнени обаче не е известно. Международният валутен фонд препоръчва финансовия министър да не пропусне да съкрати и разходите за отбрана, които могат да спестят на държавата около 1% от БВП на година или 2,4 милиарда евро.

Финансовите специалисти отново поляха гръцкото правителство със студена вода, като отбелязаха, че дори и Гърция да изпълни до буква програмата за фискална консолидация и реформи от Меморандума за финансова помощ, вратите на капиталовите пазари могат да останат затворени. Финансовите проблемни на средиземноморците, но и общият натиск върху еврото могат да се окажат сериозна пречка за възвръщането към свободно финансиране в скоро време. В този смисъл Международния валутен фонд подчерта, че козовете за отговор на проблема с външния дълг на Гърция се крие в решението за дейността на новия постоянен механизъм за финансова помощ в Европа.

Категории: ИкономикаПазари Международен валутен фонд доклад Гърция
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus