Снимка: fmvoice.gr
Агенцията Moody's намали рейтинга на шест гръцки банки ден, след смъкването на кредитния рейтинг на страната в началото на седмицата. Националната банка на Гърция, Юробанк, Алфа Банк, Пиреос, Атика Банк и Земеделската банка не успяха да избегнат удара на международните оценители и кредитният им рейтинг бе намален, като следствие от отънялото доверие на инвеститорите в способността на Гърция да се справи сама с дълговата си криза.
По-конкретно кредитният рейтинг на Националната банка, на Юробанк, на Алфа Банк и на Пиреос бе намален на Ва3 от Ва1. Земеделската банка и Атика спаднаха на В1 от Ва2. Оценката се отнася както за състоянието на депозитите на банките, така и за дълговете на тези финансови институции. Главните проблеми, които според Moody's налагат актуализирането на кредитния рейтинг на банките са заради настоятелния натиск върху ликвидността и върху капиталовата им адекватност. В доклада се казва, че очакванията за следващата оценка са с отрицателна перспектива.
Безжалостни се оказаха последствията за Атинската фондова борса след намаляването на кредитния рейтинг на Гърция в началото на седмицата. Във вторник вечерта тя завърши със загуби от 3,8% и затвори на 1,525 пункта с общ оборот от 133,64 милиона евро. Не толкова черна обаче се оказа срядата, когато борсата отбеляза леко покачване от 1,02% положителен резултат, а главният показател приключи деня на 1,541 пункта.
Основният проблем според международните инвеститори е, че местните банки държат сериозен пакет от гръцките държавни облигации. Те само затягат „възела около врата” на финансовите институции в Гърция, особено в условията на създадения финансов вакуум, в който гръцките банки разчитат основно на финансирането от Европейската централна банка. Независимо, че основният сценарии според Moody's е, че притежателите на гръцки държавни облигации няма да понесат загуби, агенцията оценява, че вероятността от фалит на страната или драстична промяна в дълга се е повишила. Това се казва в изявлението на оценителите, цитирано от Нафтемборики.
Не толкова благосклонни обаче са икономическите анализатори цитирани от Блумберг, които предвиждат, че окастрянето на външния дълг на Гърция е неизбежно и то с „haircut” до 50 на сто. Според главния инвестиционен директор на LNG Capital LLP Луиз Гаргуа, Гърция ще има нужда не от едно, а от две преструктурирания на външния дълг. „Първото преструктуриране няма да се окаже достатъчно и по-късно ще се наложи да го преразгледат”, предвижда икономистът. Той е категоричен, че окастрянето (haircut) на държавните облигации с до 50% е наложително, поради големият размер на дълга и фактът, че не може да бъде обслужен.
Загубите от преструктурирането на държавни дългове по принцип варира между 15% до 75%, заяви старшият икономически съветник на UBS AG Джордж Магнус, цитиран от Блумберг. Всички дългови кризи започват с финансова криза, така че идеята за преструктуриране на външния дълг трябва в един момент да се „прегърне”, обясни Магнус и добави, че първа крачка затова е финансовото стабилизиране на банките.