В последните месеци сривовете на атинската борса са почти всекидневие. Но дори и за местните стандарти дневно гмуркане на индекса със 6,28 на сто си е събитие. Дори и в период на криза и неизбежен държавен фалит. Атинската борса приключи днешната си сесия на 730,33 пункта, след като вчера срещата на финансовите министри от зоната на еврото не се споразумя дали да отпусне на Гърция шестия транш от финансовата помощ. Поради отчайващо изоставане на средиземноморската страна от целите, залегнали в Меморандума за финансова помощ министрите предпочетоха да играят на сигурно и да изчакат доклада на ръководителите на мисията на надзорната тройка.
Отрицателният климат по световните пазари, съмненията, че гръцката дългова криза не се управлява правилно и очакването за по-голямо участие на частните кредитори в опрощаването на гръцкия дълг срина атинската борса до нивото й от 3 юни 1993. Оборотът бе от незавидните 60,35 милиона евро. Най-много пострада едрият бизнес, който загуби 7,61 от цената на акциите си, средните предприятия се обезцениха с 5,76 на сто, а дребните - с 5,52 на сто. Както вече стана правило много пострадаха гръцките банки, чиито акции поевтиняха с 10,77 на сто. Повече от тях пострадаха обаче здравните компании - с 13,77 на сто и туристическите агенции - 12,4 на сто.
Сривът на атинската борса ще се последва утре от поредната национална стачка, в която участват синдикатите както в държавния, така и в частния сектор. Протестът е срещу намерението на правителството да се откаже от колективните трудови договори. Така ще се понижи минималната месечна заплата в частния сектор, за да стане той по-конкурентен. Димитрис Даскалопулос,председател на Съюза на гръцките индустриалци характеризира като лошо скроен театър твърдението, че представителите на надзорната тройка настоявали за отмяна на колективните трудови договори.
“За пореден път частният сектор, който не носи никаква вина за кризата е призован да спаси клиентелистката държава. Съюзът на гръцките индустриалци успя да задържи 13-та и 14-та заплата в частния сектор и с доказателства убеди тройката, че проблемът на частния сектор не е щатната таблица”, заяви Димитрис Даскалпулос.