Творческата натура на човека предполага производителни дейности, от които се отъждествява личността и се дава възможност за развитие на духа и на предприемачеството, казва за GRReproter президентът на Съюза на производителите на модна конфекция Никос Янетос. Той произхожда от стара фамилия шивачи, а името Giannetos датира в гръцката мода от 1907 година. Срещнахме се с Никос Янетос на Атинската седмица на модата, която дава подиум както на млади творци, така и на установени дизайнери и говорихме с него за мода, икономическа криза, творчество и възможности.
Каква е ролята на Атинската седмица на модата?
Това е една много важна инициатива, която започна преди години и дава много добри резултати. Атинската седмица на модата промени и виждането за Гърция, която до скоро се смяташе основно за стана на покупката и продажбата. Това събитие показва, че Гърция е страна, която има творчество, има завършена продукция и предлага маркови стоки свое производство. Затова шоуто има изключителна важност не само за вътрешния пазар, но и за износа.
Всяко начинание, като развитие на продукт за вътрешния пазар или за разширяване на хоризонтите извън граници изисква конкретните основи, на които да се изгради. Седмицата на модата помага точно затова. Съюзът на производителите на модна конфекция съдейства с програмата TEXMEDIN (TEXtile and apparel EuroMEDiterranean heritage for Innovation), в която участват европейски музеи и други организации. Това сътрудничество цели да създаде информационна банка, от която дизайнерите имат нужда. В процеса на развитие на сектора се включи и Академията за приложна изкуства, която има конкретен отдел за мода и дизайн. Всички тези инициативи подкрепят седмицата на модата в Атина и й дават по-голяма тежест. С други думи бележат културата на едни народ и предават посланието, че тук се създават неща. Не сме вече парии на други страни и градове, които има творческо присъствие на международната сцена, каквито са Париж или Милано за Европа. И Атина има своето място, разбира се в рамките на една малка страна, каквато е Гърция. Важното е, че всяка година събитието става все по-силно и привлича нова публика.
Как това събитие се вписва в днешната обстановка на икономическа нестабилност?
От събуждането на творчеството и изобретателността ще започнем, за да поправим страната си. Има много възможности и за производство на нова продукция, и за създаването на нови марки, които ще заменят познатите вече брандове на чуждестранните фирми. Много от тях сега се оттеглят от Гърция, защото местния пазар вече не е богат, както по времето н а евтиното кредитиране. Точно затова искам да подчертая, че кризата е възможност за развитие, за възстановяване.
Нека да се съсредоточим на проблема „внасяме повече, от колкото изнасяме”. Това важи с голяма сила за вашия сектор. Какви мерки сте готови да предприемате, за да промените ситуацията?
По-големият внос в сравнение с износа има две основни причини. Едната е, че това е по-лесно, отколкото да произвеждаш, което Гърция го плати скъпо. Второто е, че все още не е ясно на много хора, че творческата натура на човека предполага производителни дейности, от които се отъждествява личността и се дава възможност за развитие на млади хора. Не може една страна, която не произвежда, а основно търгува да даде възможност на един млад човек, току що завърши университета да се развие творчески.
Затова смятам, че в момента се раждат реално възможности, които до скоро не съществуваха. Сега е времето производството и конфекцията да стане по-гъвкаво и да изравни стандартите с останалите европейски пазари. Много гръцки компании вече са го достигнали, но сега имаме възможност да се наложим по-мащабно. Не е случайно освен това, че в една страна, която в момента преживява изключително тежка криза, експорта се увеличава. Това потвърждава, че гръцкото производство, което се реализира с успех навън има нужното качество и слава.
При положение, че гръцкото производство има успех на чуждите пазари, защо толкова години това предимство не е било използвано, за да се изравни поне търговския обмен?
Истината е, че за много години на гръцките производители им беше достатъчно вътрешното потребление. Не търсеха нови хоризонти. Сега с всичките проблеми, които имат да запазят компаниите си на повърхността, да опазят работните си места и да незагубят инфраструктурите си, са принудени да направят това, което трябваше да са разбрали преди две десетилетия.
Когато влизахме в Европейския съюз идеята беше, че той ще ни даде по-голям пазар, на който да предлагаме своите стока. Получи се точно обратното. На пазара, на която влязохме, за да продаваме, се оказа, че само купуваме. Причината за това объркване на целите са много. Една от тях е това, за което говорехме отначало – нямахме конкретна основа или пазарна инфраструктура в сектор, на които можехме да стъпим да направим план за действие. Друга истина е, че не можеш да се установиш на един модерен пазар, ако не твориш и не търсиш нови идеи. Тези идеи идват по-лесно, когато основите са дадени и от някои институционални помощници.
Атинската седмица на модата се провежда всяка година, въпреки всички трудности, които се срещата по пътя, за да може страната да запази и развие културата на производство и дизайн. Тя дава възможността да се създадат нови марки и да станат известни имена на местни дизайнери, които ще популяризират гръцкия продукт в страната и чужбина.
През цялото време говорим за производство и износ, но не може да пренебрегнем факта, че банките нямат ликвидност и финансиране по време на криза не е лесно да се намери. Какво можете да кажете затова?