Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Лукас Пападимос предупреждава за задкулисни партийни игри

24 Декември 2011 / 12:12:30  GRReporter
1157 прочитания

Когато Лукас Пападимос поема поста министър-председател на Гърция, той разполага с един ясен договор, но е изправен и пред експеримента със съвместното съществуване на три различни партии и то в една изключително трудна политическа и икономическа ситуация.

От 11 ноември, деня, в който правителството на Пападимос положи клетва, до днес ПАСОК, Нова Демокрация и ЛАОС се стараят да докажат, че са надхвърлили себе си, същевременно обаче действията им винаги имат за фон предизборната кампания, тъй като смятат, че изборите няма да закъснеят.

Може напр. Георгиос Папандреу да подчертава при всеки удобен случай, че той самият и неговата партия „са се заклели“ да подкрепят правителството на Пападимос, но действителността показва, че нито ПАСОК, нито Нова Демокрация, нито ЛАОС са загърбили тесните партийни интереси.

Пападимос обаче изглежда решен да се изяснят позициите и да поиска от лидерите на трите партии да пристъпят към ново споразумение и да увеличат усилията, за да да бъдат постигнати ключовите цели – оцеляването на страната и оставането й в еврозоната.

Сблъсъци
Премиерът е започнал нов цикъл от срещи с ръководителите на политическите партии, защото през последните две седмици непрекъснатото говорене за избори предизвика несигурност сред общественото мнение. Мандатът и работата на правителството на практика бяха поставени под въпрос, а заседанията на министерския съвет започваха със схватки и продължаваха с яростни сблъсъци и размяна на остри реплики.

«Не искам всеки министър или партия да загубят своята „идентичност“, но съм решен да направя всичко необходимо, за да върви работата на правителството. „Аматьорските изпълнения“ и „игричките“ трябва да спрат и всички ние да си вършим работата. Няма място за грешки и необосновани закъснения», гласи строгото послание на премиера.

Пределно ясно е, че «ключът» за безпрепятствената работа на правителството е изясняването на въпроса за продължителността на неговия мандат, както и на задълженията, които то е поело. Също така е факт, че мандатът трябва да се приспособи и да следва хода на работата: не може напр. въпросът с PSI, т. е. с орязването на дълга да остава открит, а правителството да приема предложения за разпускане на парламента, без да посочи опасността за националния интерес.

В крайна сметка могат ли партиите да общуват помежду си искрено? Може би това, което в политиката има огромно значение е не само да говориш искрено, но и когато е необходимо да действаш под натиска на обстоятелствата. «Националният интерес изисква да си сътрудничим», многозначително подчерта преди няколко дни правителственият говорител Панделис Капсис.

"Червена линия"

«Червената линия», поставена от премиера, и която не бива да бъде премината, се отнася до вече гласувани закони, като напр. средносрочния план, или всички, които произтичат от Срещата на върха от 26 октомври. За тях или за евентуалните нови мерки, няма място за дебати: партийните лидери са се съгласили с тези закони при подписването на споразумението в президентството.

Среща с Георгиос Папандреу

След коледните празници Лукас Пападимос ще се срещне отново с бившия премиер и лидер на ПАСОК Георгиос Папандреу. Неотдавна двамата проведоха разговор на четири очи, продължил повече от час, преди Пападимос да започне новия кръг от срещи с партийните лидери. Сигурното е, че Папандреу ще даде зелена светлина за удължаване мандата на правителството, и за промени в състава му, ако се наложи.

 

 

 

 

Категории: Лукас Пападимос задкулисни партийни игри ПАСОК Нова Демокрация ЛАОС
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus