Гръцкият премиер Лукас Пападимос и германският канцлер Ангела Меркел
Гръцкият премиер Лукас Пападимос окачестви решенията от Срещата на върха в Брюксел като «голяма крачка напред към фискалната конвергенция и обединяване на еврозоната» и уточни, че Гърция ще следва фискална политика съгласно приетите нови правила, когато приключи успешно икономическата си програма и стигне до нулев дефицит.
«Взетите решения представляват сериозни стъпки в посока преодоляване на кризата, както и стъпки, с които се цели да бъде избегната повторната поява на подобни явления в бъдеще», подчерта г-н Пападимос на пресконференция след края на Срещата на върха на Европейския съюз, и посочи, че в съчетание с важните мерки, приети в четвъртък от Европейската Централна Банка, те ще допринесат за постепенното преодоляване на кризата.
Във връзка с проблемите на Гърция премиерът заяви, че «правителството има разработена тригодишна програма, която трябва да приключим успешно», а в отговор на журналистическите въпроси обясни, че мерките, които вероятно ще бъдат необходими за 2013-2014 ще бъдат определени допълнително, при осъществяването на втората програма. Уточняването на тази програма ще започне следващата седмица, когато в Атина ще пристигне надзорната Тройка, и ще приключи в началото на януари.
Гръцкият министър-председател заяви, че «ако вече гласуваните мерки бъдат приложени, няма да има нужда от нови такива“, като добави обаче, че „икономиката действа в условия на несигуност». Лукас Пападимос каза в заключение, че договорът от 26 октомври е гарантиран и не се поставя под съмнение.
Във връзка с бюджета г-н Пападимос заяви, че «ако бъде реализиран, а той може да бъде реализиран, тъй като има амбициозни, но постижими цели, ще промени фискалния образ на страната и ще постави основите за ново възстановяване на икономиката».
На въпрос дали работата на новото правителство е ефикасна, той отговори положително, като отбеляза, че през изминалия месец са били постигнати много важни неща.
Добри „поличби“ за PSI
По повод участието на частните инвеститори в преструктурирането на гръцкия дълг (програмата PSI) г-н Пападимос, определи като добри «поличбите» за процедурата, като подчерта, че целта на Гърция е да има възможно най-голямо участие на частните инвеститори в програмата за обмяна на гръцките облигации.
«Усилията ни са насочени към увеличаване участието на частния сектор в PSI. Не виждам защо да не участват частните инвеститори. "Поличбите“ за PSI са добри», каза той.
Евангелос Венизелос: Национални свръхусилия
От своя страна министърът на финасите Евангелос Венизелос заяви, че основният момент в решенията на Европейския съвет е, че се потвърждават напълно решенията от 26 октомври.
Фактът, че се изяснява, че програмата за обмяна на гръцките облигации е единствен случай, който няма да се повтори, ще помогне в преговорите с частния сектор, защото ще го накара да чувства по-голяма сигурност, обясни той.
В отговор на въпроси за нови мерки и отклонения в текущия бюджет, г-н Венизелос заяви, че за 2011 г. финансово критичен ще бъде периодът до края на февруари 2012 г. «Трябва да положим свръхусилия до края на февруари», каза той.
Същевременно финансовият министър изрази надежда, че с помощта и разбирането на всички гръцки граждани «ще постигнем целите си и ще приложим гласуваната и приета програма за 2011 и 2012».
В заключение той отправи апел към всички да осъзнаят, че е необходимо единство и мобилизация на силите. «Трябва да проявим търпение, за да преминем през този опасен нос и корабът ни да остане сигурен и безопасен», посочи г-н Венизелос.