Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

МВФ и ЕС се готвят да се заемат с гръцката икономика

13 Декември 2009 / 09:12:08  GRReporter
1276 прочитания

Международният валутен фонд и Европейският съюз се готвят да се намесят активно в управлението на гръцката икономика. Според експертите на двете отганизации е въпрос на време кога Гърция ще обяви, че вече няма да може да обслужва дълговете си и ще се нуждае от външна помощ. механизмът на тази външна помощ ще наподобява валутен борд, но ще се уточнява допълнително. МВФ ще поеме ролята на управител, поради ноу-хау-то, което има за работа в проблемни икономики. В механизма активна роля ще има и Европейската централна банка. Именно този механизъм на външно управление на гръцката икономика имаше предвид премиерът Георгиос Папандреу, когато обяви в четвъртък, че поради икономическата криза страната е заплашена да загуби националния си суверенитет. Намесата на МВФ в гръцката икономика бе и темата на срещата на Папандреу с изпълнителния директор на финансовата институция Доминик Строс Кан.
    Появата на Папандреу в Брюксел през миналата седмица не само не успокои   европейските му партньори, но напротив. Показа им, че сегашният гръцки премиер може да бъде също толкова инат, неразумен и популист, колкото е бил и баща му Андреас Папандреу. Министър-председателят на Гърция шокира Европейския съюз с демонстративното си пренебрежение към всички препоръки за стабилизиране на гръцката икономика и провеждането на болезнени реформи, за да се овладее вътрешният дълг на страната. На Папандреу недвусмислено му е било казано, че за Гърция няма друг път за спасение освен ирландския, който е замразяване на всички заплати и пенсии в държавния сектор и намаляването на тези, които са от 2000 евро и нагоре.
    Вместо да приеме реалността такава, каквато е гръцкият премиер е решен да приложи реформи, които се определят от европейските финансисти като “експеримент със съмнителен резултат”. Какъв е планът на Папандреу - увеличаването на данъците, преки и косвени и справянето с корупцията. Дори министри от икономическия му екип са съгласни, че мерките за намаляването на разходите в държавния сектор вече трябваше да бъдат предприети.  Гръцки банкери, които през миналата седмица се изказваха по различни поводи се обявиха даже за намаляването на всички заплати в обществения сектор, а не просто на тези над 2000 евро на месец. В противен случай обществените финанси на страната ще се сринат, тя трудно ще намери кредитори, ще престане да е в състояние да изплаща дълговете си и в крайна сметка ще попадне в ръцете на МВФ.
    Въпреки че финансовият министър Георгиос Папаконстантину призна, че първа задача на Гърция е да възвърне доверието на финансовите институции в себе си, няма сигнали, че социалистическото правителство е готово да работи в тази посока. Точно обратното. Самият Папаконстантину обяви анализите на банките и агенциите за кредитен рейтинг за конспирация, която цели да провали гръцката икономика. Цялата тази игра на кой има смелост да погледне истината в очите доведе до там, че интересът към гръцките държавни бонове е нищожен, те се оценяват като книжа с голям риск и агенцията за кредитни рейтинги Fitch понижи кредитния рейтинг на Fortis само, защото притежава гръцки държавни облигации.
    Освен фискалните проблеми загриженост сред финансистите в еврозоната предизвиква и осигурителната реформа, която гръцките социалисти се готвят на предприемат. Като начало изумление предизвика фактът, че министърът на заетостта Андреас Ловердос изключи изцяло от диалога за осигурителните реформи частните застрахователи в Гърция. Експертите оценяват предложенията на Ловердос като “мътни” и такива, които биха били приложими в страни като Дания и Норвегия, но не и в една Гърция пред банкрут, с вихреща се корупция и процъвтяващ черен пазар на труда. Реформите на социалистите в никакъв случай не отдалечават страната от осигурителната бомба, която ако не се вземат решителни мерки сега и веднага, ще избухне с безпощадна сила през 2015 година.

Категории: Папандреу реформи криза МВФ ЕСИкономика
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus