Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Магистрала Егнатия заплашена с банкрут

22 Януари 2012 / 16:01:24  GRReporter
2472 прочитания

Фалит заплашва най-съвременната магистрала на Балканите. Заемите «задушават» магистрала Егнатия, и принудиха нейния президент и изпълнителен директор Анастасиос Муратидис да подаде оставка. Според източници, професорът от Солунския университет „Аристотел” е решил да напусне „потъващия кораб”.

В началото на 2011 магистрала Егнатия, гордостта на северна Гърция, дължи 255 млн. евро в преки заеми и 500 млн. евро в ценни книжа.

Странното е, че мандатът на Муратидис, избран от бившия министър на инфраструктурата Димитрис Репас, бе подновен от последния министър Янис Рангусис, малко преди той да напусне министерството на инфраструктурата. Решението за удължаването на мандата на Управителния съвет на магистрала Егнатия бе взето в дните, когато председателят на ПАСОК Георгиос Папандреу преговаряше за правителство на съгласието с другите партии.

Изглежда, че подалият оставка президент и изпълнителен директор на Егнатия не е издържал на задълженията, произтичащи от управлението на една потънала в дългове компания, каквато е магистрала Егнатия.

Магистрала Егнатия, дълга 670 км, струва близо 5,55 млрд. евро (без ДДС), от които 55,32% бяха осигурени от гръцката държава (3,07 млрд. евро), а 44,68% - от Европейския съюз (2,48 млрд. евро).

За да финансира изграждането на пътната артерия гръцката държава сключи договори за заем (и) с местни банки. Някои от заемите бяха сключени със залог бъдещи приходи от пътни такси, както и очаквани постъпления от ДДС.

Поради трагичното финансово състояние на компанията, приходите от пътните такси преминаха в ръцете на банките. Положението започна да се стабилизира с откриването на нови пунктове за плащане на пътни такси, но те трябваше да функционират от поне три години, нещо, което не се случи. Показателен е фактът, че само за два месеца (ноември –декември 2011) бяха открити 4 нови пункта.

За първите две години приходите се изчисляват на около 70-80 млн. евро годишно, и на 120 млн. евро годишно, когато пунктовете заработят на пълни обороти (2015).

Става ясно, че пропуснатите приходи от нефункционирането на пунктовете са огромни, като се има предвид, че оборотът на Егнатия през 2010 е 5 млн. евро. При това какво може да постигне една компания с годишен оборот от 5 млн. евро, когато само за поддръжка на пътната настилка са необходими около 70 млн. евро годишно?

Магистрала Егнатия е включена в приватизационната програма на финансовото министерство. През 2012 държавата ще предостави на частни фирми с договор за концесия функционирането на магистралата, поддръжката й и правата върху пунктовете за плащане на пътна такса.

 

 

Категории: магистрала Егнатия фалит преки заеми заеми в ценни книжа концесия
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus