Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Малките бизнесмени предпочитат фалита на една банка, вместо финансирането й от държавата

09 Февруари 2011 / 16:02:38  Виктория Миндова
1126 прочитания

По-добре да затвори една банка, която не може да издържи на финансовата криза, отколкото държавата да продължи да налива пари в нея. Това е мнението над 90% от анкетираните бизнесмени в анализа на агенция MARC, поръчано от Съюза на занаятчиите и търговците в Гърция. Почти всички запитани са на мнение, че държавата трябва да обърне повече внимание на подкрепата на малкия и среден бизнес в страната, който е и гръбнакът на местната икономика.  

Само около 30 на сто от запитаните са се опитали през 2010 година да теглят кредит, за да финансират дейността си. От тях одобрен заем са получили по-малко от половината потърсили банково финансиране. В същото време проблемите с непокритите чекове в търговския обмен остава.

Около 50 на сто от запитаните предприемачи са получили непокрити чекове през 2010. Това е затруднило сериозно изплащания на задължения както към служителите, към държавата, към кредиторите и към доставчиците. Независимо от рисковете, които носи този тип плащания, чековете остават основен инструмент в търговския живот на страната. Почти половина от запитаните се налага да плащат с чекове, защото на пазара липсват пари в брой.

Липсата на ликвидни средства и рецесията прави местните бизнесмени особено песимистични за бъдещето. Около 50% от участниците в анализа очакват страната  да обяви фалит в следващата година. „Разбирате, че ако очакванията са толкова мрачни, дори и успешните бизнесмени няма да започнат да инвестират, докато тези съмнения не се разсеят”, поясни председателят на съюза Димитрис Асимакопулос.

Девет от всеки десет души са заявили, че сегашните правителствени програми за финансиране на малкия бизнес са неефективни. Инициативата на министъра на регионалното развитие и конкурентността Михалис Хрисохоидис за създаването на държавна каса, която да отпуска ниско лихвени заеми не вдъхва доверие на местните предприемачи.

Само един на всеки десет казва, че новата данъчна политика на правителството ще даде реални резултати. 90 на сто са на мнение, че колкото и да се увеличават данъчната тежест реално подобрение няма да има поради лошия мениджмънт на бюджетните приходи. В същото време оборотът на предприятията се е понижил общо с около 30 на сто. В отделни сектори, като търговията и вноса спадът е най-сериозен и превишава значително 30-те процента.

Предвижданията за фалит на малките и средни предприятия са най-черногледи. От съюза оценяват, че през 2011 ще прекратят дейност около 220 хиляди предприятия. Много от тях изпитват трудност да покриват повишените задължения към социално-осигурителните фондове, оперативните разходи, кредитните задължения и доставчиците.

Като позитивен знак се отбелязва, отговорът на 70% от предприемачите, че през 2010 не се е наложило да съкращават заплатите на служителите си. Проблемът е, че не се знае дали тази тенденция ще продължи и през тази година. За първото шестмесечие на 2011 се очаква и нова вълна на съкращения на персонала, като един на всеки четири запитани бизнесмени са отговорили, че ще се наложи да намалят броя на служителите, защото не могат да им плащат. Само 4,9 на сто са заявили, че тази година смятат да наемат нови хора на работа.

80 на сто от запитаните заявяват, че са съгласни с предложението на Съюза на занаятчиите и търговците за разсрочено плащане на задълженията към здравните и пенсионните фондове за 20-процентови вноски на всеки два месеца. От организацията казват, че това е едно добро решение държавата да си получи парите, а хората в затруднение да не си загубят социалните права и правото на пенсия.

„В момента се решава преразпределенито на пазара”, каза Димитрис Асимакопулос пред журналисти след края на представянето на пазарния анализ. Той заяви, че до момента малките и средни търговци държат 60 на сто от търговския оборот на страната. Според него това ще се промени с либерализирането на пазара. Асимакопулос подчерта, че след влизане в сила на новите въведения се очаква засилване на присъствието на големите търговски вериги. Ще има бум в изграждането на големи търговски центрове тип Malls, които ще изместят малките предприемачи и съотношението между малки и големи „играчи” ще се промени.

Категории: ИкономикаПазари проучване пазарен анализ
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus