Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Меморандумът изяде главата на кредитните карти

17 Ноември 2010 / 20:11:04  Виктория Миндова
2245 прочитания

12% спад в употребата на  кредитни и дебитни карти след влизането в сила на Меморандума за финансова помощ през май месец 2010 година. Икономическата криза и рязкото свиване на пазара засегна дълбоко гръцкия пазар – оборотите на много търговски вериги паднаха, други се наложи да прекратят дейност или да се изнесат в съседни страни с по-добър бизнес климат. Потребителите в Гърция от друга страна започнаха да внимават много повече колко пари харчат и за какви покупки.

Първите жертви на кризата се оказаха малките магазини за дрехи и обувки, отбелязаха драстичен спад в оборота. Само за района на столицата фалиралите търговски обекти са стигнали 20% в сравнение с 2009 година. Тенденцията в останалите магазини и търговски вериги, които все още се държат и не са прекратили дейност е, че клиентите предпочитат или да пазаруват с готови, или просто да не си купуват нищо. Единствено в супермаркетите се отчита покачване с около 2% на покупките с кредитни/дебитни карти. Анализаторите го отчитат, че това се дължи на промяната на приоритетите на потребителите по време на криза – първо осигури храната и после всичко друго. Ако парите в брой, които притежава едно домакинство на месец се разпределят за разплащане на сметки, ежедневни и бит, „пластмасовите пари” на Visa и Mastercard влизат в употреба.

Зададохме въпроса „Ползвате ли кредитна карта, колко често и за какви покупки?” на няколко различи души. Почти всички казаха, че дебитните и кредитните карти все още влизат в употреба, но определено има разлика в ползването им в период на криза.

„Използвам кредитната си карта когато си купувам билети за театър или кино по интернет,” казва пред GRReporter 34-годишната Мария. Тя заяви, че с криза или не кредитната карта никога не е била първият и избор за разплащане в магазините. „Логично е да се съобразяваш къде ползваш кредитна си карта, в края на краищата всъщност ти отпускат кредит, а лихвата е доста солена.”

Не толкова далновидна се оказва 31-годишаната Мара. Тя работи в застрахователна компания, но нейната страст са музиката и пътуванията. За три години тя издухала лимита си от шест хиляди евро от кредитната си карта за нови албуми, самолетни билети (независимо, че са на бюджетни авиолинии като EasyJet и т.н.) и дрехи. Наложило й се да вземе спомагателен заем от компанията, в която работи, за да се разплати с банката. След като изплатила кредитната карта, Мара я нарязала на малки парченца. „Научих си урока –все още пазарувам от интернет, но вече само с предплатена карта(prepaid card). Ако няма пари вътре, не пазарувам. ”

По-вълнуваща е историята на Елени на 26 години, на която й разбили колата преди няколко месеца. Отишла да на кафе с приятелки в модния квартал Гази и паркирала в една от преките около централната улица. Елени си забравила част от покупките, направени по-рано през деня на задната седалка на автомобила. В една от чантите й бил портфейла с всички документи, включително и карти. „Разбиха ми колата и събраха всичко каквото имаше вътре, включително и кредитната карта. На следващия ден веднага я канселирах в банковия клон до вкъщи, но минималната вноска, която мисля покриваше минимално изплащане на главницата, остана 300 евро”. Тя разказва, че като я попитали дали иска да й издадат нова карта е разбрала, че трябва със сигурност да я откаже. „С тази криза нямам смисъл да продължавам да я ползвам” обясни тя.

Елени се е възползвала от предложението на банката да направи уреждане на дълга, който дава възможност на клиента да прехвърли задължението си като обикновен кредит. Картата бива отказана и остава да се изплати на вноски, размера на който е наложен от банката. Така длъжникът им възможност да си върне кредита в по-добри условия.

На гръцкия пазар днес има в обръщение 5,7 милиона кредитни карти (Visa, Mastercard, Diners, American Express и т.н) и девет милиона дебитни. Оборотът на пластмасовите пари в страната за юни 2010 е седем милиарда евро, шест от които са завъртени от кредитните карти, а един милиард евро е пуснат в обръщение благодарение на дебитните карти. Според изпълнителният директор на Citibank & Diners Club Cards Product Group Димостенис Бумис в Гърция все още не е добре разработена културата на ползване на кредитна карта. Общият брой на сделките и продажбите като цяло извършени с карти се движи между 6% до 7% от всички търговски операции. Това се оказва един сравнително малък процент, ако се сравни с данните от други държави: в Испания 25% от сделките се извършват с карти, в Англия 50%, а в САЩ 60%. 

Категории: ИкономикаПазари кредитни карти криза
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus