Анализаторите на големите финансови къщи следят внимателно предизборната кампания в Гърция и категорично смятат, че едно силно правителство е в по-голям интерес за страната. Пред вестник "Катимерини" специалистите на световните финансови think-tanks предсказват, че дори и с цената повторно да се проведат избори гражданите ще трябва да изберат силно правителство. Същевременно агенциите за кредитен рейтинг недвусмислено определят корупцията в държавната администрация като най-големия проблем за гръцката икономика. А предвижданията за самата икономика не са никак розови. Очаква се вътрешният дълг да се оформи около 109 на сто от брутния вътрешен продукт, а бюджетният дефицит да достигне до 7 на сто от БВП.
Финансовите специалисти обещават строгост към новото правителство още от първите му дни и подчертават, че най-важната му задача е свиването на вътрешния дълг и в крайна сметка анулирането му. Анализаторите се опасяват и от скрития вътрешен дълг на обществения сектор към частния бизнес, който е в състояние да разклати доверието в гръцката икономика и да намали отново кредитния й рейтинг. Директорът на агенция Fitch Крис Прайс твърди, че агенцията ще изчака около 2 месеца преди да потвърди или промени кредитния рейтинг на Гърция и категорично заявява, че едно силно правителство е в по-голяма полза за гръцката икономика от едно слабо правителство.
Крис Прайс определя корупцията като най-дълбоката причина за вътрешния дълг на Гърция. "Гръцките политици не могат да осъзнаят колко корупцията подрива авторитета им в чужбина", казва директорът на Fitch. Той твърди, че нито една от двете големи гръцки партии Нова демокрация и ПАСОК не може да се похвали с успешна стратегия за унищожаването на корупцията. Крис Прайс е категоричен, че причината за огромните разходи в бюджета са ненужно големият брой на държавните служители във всички области, включително и в образованието, а неплащането на данъци се е превърнало в национален спорт за гърците.
В същата посока е и мнението на Меган Грийн от Economist Intelligence Unit, която определя намаляването на вътрешния дълг и борбата с неплащането на данъците като най-големите предизвикателства пред новото гръцко правителство. Тя уточнява, че вътрешният дълг е симптомът, а името на болестта е корупцията, която е най-големият проблем за страната.
"Това, което би понижило кредитния рейтинг на Гърция е продължителното влошаване на обществените финанси", казва анализаторът на Standard&Poors Марко Мирсник. Обратно, според специалиста намаляването на вътрешния дълг и взимането на дългосрочни мерки за оздравяване на инфлацията в бюджета ще повиши кредитния рейтинг на страната. И той не очаква бърза промяна в кредитния рейтинг, тъй като Standard&Poors го е определил за 2-годишен период от време. Марко Мирсник очаква нисък ръст на развитие на гръцката икономика поради зависимостта й от ниското търсене на вътрешния пазар, слабата конкурентноспособност и по-голямата стойност на работната сила в сравнение с останалите страни от еврозоната.
Standard&Poors предвижда отрицателен ръст на развитие от -1,8% за 2009 година и предвижда бюджетен дефицит от 7 на сто от БВП. Агенция Fitch има различни виждания, оценява, че до 2-3 години ръстът може да достигне 4 на сто от БВП, ако се стабилизират туризмът и корабоплаването и ако страната се доближи до стандартите на еврозоната. Economist Intelligence Unit предвижда свиване на ръста до 2,5 на сто от БВП, бюджетен дефицит от 6,8 на сто за 2009 и от 7,3 на сто от БВП за 2010 година. Вътрешният дълг според Standard&Poors ще достигне 109,1 на сто от БВП, а според Economist Intelligence Unit 105 на сто от БВП за 2009 година.