Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Мнозинството гърци отхвърлят решението на Европейския съюз

30 Октомври 2011 / 14:10:42  GRReporter
1820 прочитания

Общественото мнение в Гърция посрещна с недоверие и отрицателни настроения решенията на европейските лидери за преодоляване на кризата в Гърция, както става ясно от проучване на Капа Research, направено по поръчка на в. «Вима». Въпреки че гърците са „за“ Европа и „против“ сценариите за връщането на драхмата, по-голямата част от анкетираните оценяват отрицателно решенията за орязването на гръцкия дълг и одобрената допълнителна икономическа помощ, като смятат, че от гръцкия народ ще бъдат поискани и други жертви без гарантирани резултати.

Противоречието «не на договора, да на еврото», но и предпочитанията на общественото мнение за политически партии и фигури, показват колко объркани са гръцките граждани, както и безизходицата, създадена на политическата сцена. Показателен е фактът, че участниците в анкетата на Капа Research в огромното си мнозинство подкрепят създаването на правителство на националното спасение, като предлагат обаче политически фигури, някои от които в отговор на друг въпрос са посочени като неподходящи да управляват! В същото време по отношение нагласите за гласуване и ПАСОК и Нова Демокрация остават с ниски проценти, като опозиционната партия вече има явно предимство, а осем други партии се стремят да влязат в парламента.

Отрицателна оценка

Проучването на общественото мнение е проведено в цялата страна в четвъртък, 27 октомври, т. е. в деня, когато гърците научават за решенията, взети на срещата на върха на Европейския Съюз. Въпреки изявленията на премиера и на членове от кабинета след заседанието на Министерския съвет, 58,9% от анкетираните са оценили отрицателно или по-скоро отрицателно съобщенията на европейските лидери, а 35,7% - положително или по-скоро положително. Описвайки емоциите си 21% са заявили, че чувстват песимизъм и страх, 20,8% - безпокойство, 19,7% - гняв, и едва 16,9% - надежда. Същевременно 48,8% вярват, че решенията на Европейския Съюз са отрицателни, защото ограничават националния суверенитет на страната, а 29,8% ги смятат за неприятни, но необходими, за да може Гърция да стане отново конкурентоспособна.

Въпреки негативните емоции обаче, 72,5% от участниците в допитването са заявили, че искат страната да остане член на еврозоната, и само 19,5% искат връщане на драхмата.

Що се отнася до начина на ратифициране на новия договор за заем, 75,6% се обявяват за гласуването му в парламента с квалифицирано мнозинство от 180 депутати. Болшинството от запитаните обаче (54,2%) предпочитат той да бъде одобрен чрез референдум, а не от Народното събрание (40%). При положение, че бъде проведен референдум за новия договор за заем, 45,5% от участниците в анкетата заявяват, че ще гласуват против, а 35,2%, че ще го подкрепят.

Пълно объркване

Въпреки масовия песимизъм на гърците, решенията на Европейския Съюз за Гърция явно са повдигнали духа на електората на ПАСОК, тъй като проучването на Капа Research отчита 36%, които са заявили, че предпочитат на власт да остане управляващата партия.

Все пак на въпроса дали предпочитат избори или многопартийно правителство за спасяването на страната, 55,2% заявяват, че са „за“ правителство на сътрудничеството, а 37,3% - „за“ провеждане на предсрочни избори.

Рейтинги

Объркването, царящо в общественото мнение по отношение състава на това правителство на националното спасение, се вижда ясно в отговорите на анкетираните, съдържащи предпочитанията им за политическите фигури. За министър-председател в правителството на сътрудничеството болшинството от анкетираните предпочитат Лукас Пападимос, на второ място е лидерът на Нова Демокрация Андонис Самарас, и следват по реда на предпочитание настоящият премиер Георгиос Папандреу, депутатът от лявата партия СИРИЗА Фотис Кувелис, бившият финансов министър Алекос Пападопулос, бившият премиер на ПАСОК Костас Симитис, бившият премиер на Нова Демокрация Константинос Караманлис, настоящият финансов министър Евангелос Венизелос, настоящият министър на здравеопазването Андреас Ловердос и лидерът на опозиционната партия ЛАОС Йоргос Карадзаферис.

А когато анкетираните са призовани да посочат десетте политически фигури, които са най-неподходящи да участват в евентуалното правителство на националното спасение, те посочват по реда на предпочитание почти същите лица - Георгиос Папандреу, вицепремиера Теодорос Пангалос, Андонис Самарас, лидера на Комунистическата партия ККЕ Алека Папарига, лидера на СИРИЗА Алексис Ципрас, Евангелос Венизелос, Константинос Караманлис, Костас Симитис, Йоргос Карадзаферис и министъра на околната среда Йоргос Папаконстантину.

Промени се наблюдават и в таблицата с рейтинга на политическите фигури, където Президентът на страната Каролос Папуляс за първи път отстъпва на шеста позиция. На върха се изкачва Фотис Кувелис, следват Вселенският патриарх Вартоломей, главата на гръцката православна църква архиепископ Йеронимос, депутатът от Комунистическата партия Лиана Канели и Алекос Пападопулос.

В нагласите за гласуване Нова Демокрация е първа с 22,2%, следват ПАСОК с 14,7%, Комунистическата партия ККЕ с 9,1%, крайнодясната ЛАОС с 6,3%, лявата коалиция СИРИЗА с 5,1%. Същевременно три партии се стремят да влязат в парламента - Демократичната Левица с 4,2%, Еколозите-Зелени с 3,4%, и Демократичният Съюз на Дора Бакояни с 2,6%.

Данни за анкетата

Наименование на агенцията: ΚΑΠΑ RESEARCH AД.

Наименование на поръчителя: в. "Βима“.

Цел на проучването: Изследване на общественото мнение за хода на политическите събития.

Категории: проучване на общественото мнение ΚΑΠΑ RESEARCH решения Европейски Съюз
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus