Мария Спасова
Специален пратеник на GRReporter в Никозия
За Католическото училище в предградието на Никозия Антуполи 5 юни 2010 година ще остане паметен. От ранни зори полицията е блокирала спокойното иначе кварталче. В съботната сутрин така или иначе из кварталните улици не се движат много коли. Повечето хора или пият кафе в двора на къщата си, или спортуват, или ходят на местния зеленчуков пазар. Днес обаче всички са облечени официално. Местната католическа църква е украсена с празнични знамена. Знамена и цветя красят и двора на католическото училище, което се намира точно срещу нея.
Тази сутрин безлюдните съботни улички на Антуполи са странно оживени. Голяма част от католическото общество на Кипър, което е между 5 и 6 хиляди вярващи се събира в двора на училището, за да посрещне Папа Бенедикт Шестнадесети. Близо три часа преди официално обявеното начало училищният двор е почти препълнен. Не е възможно да си намериш място на сянка, а и на слънце е оживено. Под палещите му лъчи вярващи от всички поколения очакват да видят Светия отец. Сред присъстващите има католици, дошли от Ливан, Филипините, Чили. Някои се крият под чадъри, други носят слънчеви шапки, благотворителна отганизация раздава безплатно бутилки минерална вода.
Охраната е видима, но не натрапчива. Полицейски хеликоптер, който кръжи над предградието, снайперист на покрива на училището, цивилни телохранители сред публиката. Точно в 10,30 вишочайшият кортеж пристигна и Папа Бенедикт Шестнадесети се появи на официалната трибуна. “Да живее Папата!”, скандираха вярващите и ръкопляскаха. От името на присъстващите първи приветства госта католическият архиепископ на Кипър Юсуф Суиф. “Помогнете ни да си върнем селата, които останаха под турска окупация! Помнете Кипър в молитвите си”, призова той Бенедикт Шестнадесети.
В отговор светият отец спомена всяко едно от имената на католическите села, останали под турска окупация и ги благослови. “Призовавам ви да създадете взаимно доверие между християните и нехристияните на острова като основа за дълготраен мир и хармония между жителите на острова”, каза в словото си Папата. В едночасовата си програма децата от Католическото училище показаха талантите си като певци, музикални изпълнители, класически балерини, танцьори на традиционни танци. На излизане от училището мъж на около 50 години успя да се откъсне от полицейския кордон и се опита да приближи Бенедикт Шестнадесети, но охраната му успя да го задържи.
През деня делегацията от Ватикана посети президентския дворец и разговаря с президента на страната Димитрис Христофияс, а също и Арниепископията на кипърската православна църква, където Бенедикт Шестнадесети бе приет от архиепископа на острова Хрисостомос.
Вечерта официалната част от програмата завърши с тържествена литургия в църквата "Свещеният кръст" в старата част на Никозия, отслужена от самия папа. Храмът се намира в охраняваната от ООН буферна зона на кипърската столица. Този път присъствието на кипърската полиция беше символично, а охраната на събитието бе поета от UNCF. На литургията бяха поканени католически духовници, монаси, религиозни водачи, представители на католическото общество на острова. Изненадата дойде преди тържествената литургия, когато в храма пристигна мюфтията на Северен Кипър Сейх Назим. Духовният водач на кипърските мюсюлмани, на преклонна възраст и в недобро здраве пеша измина разстоянието от охранителния пункт до апартамента в църквата, където е отседнал Бенедикт Шестнадесети. "папата е сред най-мъдрите хора в света", не пропусна да отбележи уважението към домакина си Сейх Назим.
Посещението на делегацията от Ватикана е основна новина в кипърските медии. Местните телевизии често прекъсват програмите си, за да предават директно срещите на светия отец. Проучванията на общественото мнение регистрират тревога сред гражданите, че папската визита би могла да предизвика разкол в църквата, където много православни свещеници изказват открито неодобрението си към нея. От друга страна обаче хората вярват, че визитата ще покаже модерното лице на Кипър, което е отворено към нови култури и реигии. не са малко и тези анкетирани, които смятат, че Папата би използвал влиянието си, за да подкрепи обединението на острова.