Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

На безсрочен договор за работа ще имат право част от самоосигуряващите се

12 Декември 2009 / 11:12:01  GRReporter
893 прочитания

Промени в еластичните форми на заетост предложи комисията от специалисти към министерството на заетостта, която цели в началото на януари да внесени за гласуване в парламента съответния законопроект. Комисията предлага девет мерки, за да сложи ред на трудовия пазар.

Едно от най-важните предложения се отнася до работещите, които издават бележки за извършени услуги на работодателите си и работят само за един работодател повече от три месеца. Според предложението всички тези работещи ще имат правото да поискат сключването на безсрочен договор за работа. Това е едно от най-важните предложения на комисията, което засяга около 150 000 служители в частната сфера. Една голяма част от тях се самоосигуряват, но въпреки че работят на заплата не получават надбавки и нямат право на обезщетение, ако бъдат уволнени.

Освен това еластичното осемчасово работно време ще може да се прилага от работодателите единствено след преговори със синдикатите. Работодателите ще трябва да се съветват със синдикатите и когато наемат двама служители за едно работно място, което няма да имат право да го практикуват за повече от три месеца.

Промяна ще има и в начина, по който работещите ще могат да използват своите отпуски.

Служителите, които работят „под наем” ще могат да сключват договори за осем месеца с право на възобновяване на договора за още осем месеца, но впоследствие ще трябва да освобождават мястото за 45 дни, преди да сключат договор наново със същия работодател. Тази мярка се взима, за да не влиза автоматично в действие правото на работещия да поиска сключването на безсрочен договор.

Предложението на комисията е да намалее и броя на работещите на четиричасов работен ден, които всъщност работят повече часове, като законно ще се увеличат причините поради които работещият ще може да откаже допълнителната работа, защото например следва в университет. От синдикатите предлагат да се увеличи сумата за допълнителната работа поне със 7,5%.

Министърът на заетостта Андреас Ловердос заяви, че трудовите отношения между бюрата за „наемане на персонал” с работещите ще бъдат регулирани, за да не се повтори „феномена Кунева” и да защити гражданите. Промените в трудовите отношения между работодатели и служители ще бъдат последвани от създаването на Службата за ревизия на заетостта, така че да има по-чести проверки дали се спазват законите.

Освен промените в еластичните форми на заетост, министър Ловердос обяви и мерки за подпомагане на безработните, които са свързани с намаления между 20% и 50% за придвижаването им с градски транспорт и намаления от цената на основните продукти като мляко, месо и хляб, ако се съгласят фирмите за градски транспорт и тези за хранителни продукти. Средствата, които ще отпусне министерството за задействането на тези мерки са в размер от 1,5 млрд. евро и са част от Националната стратегическа рамка за развитие.

Заявлението на министър Ловердос за отпускането на този вид социални помощи за безработните срещна острата критика от страна на представителя на опозиционната коалиция СИРИЗА Панайотис Лафазанис, който каза, че безработните искат работа, а не милостиня

Категории: ПолитикабезработниЛовердос
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus