Снимка: Вима
Гръцкият фонд за финансова стабилност поема пълната рекапитализация на Eurobank. Средствата за банките са част от помощта за Гърция от Европа и Международния валутен фонд. Eurobank не успя да събере нужните 10% от частни капитали. Това наложи спасяването й с публични средства, което ще я превърне в първата национализирана банка в следствие от финансовата криза. До 30 април банката трябва да получи финансова помощ от 5,8 милиарда евро.
Официалното съобщение на финансовата институция потвърждава тази информация и следващата седмица процесът по рекапитализация ще приключи. След това управителният съвет ще състави конкретен бизнес план за привличане на частни капитали. Международни консултанти по привличането на нови частни инвестиции Barclays Bank plc и Deutsche Bank. “Депозитите в Eurobank са напълно подсигурени”, уверяват от банковите среди и уточняват, че гръцките вложители не трябва да се притесняват, че ще има окастряния както се случи в Кипър.
Проблемът със старите акционери остава. Националната банка на Гърция до момента държи 85% от акционерния капитал на Eurobank. Сливането между двете институции беше отложено в края на миналия месец и засега въпросът за бъдещето й остава неясен. Източници от финансовото министерство не изключват възможността двете банки да се слеят след завършване на рекапитализацията в Гърция.
Друг сценарии, който се обсъжда след поемането на помощните капитали е, че Eurobank ще може да погълне някои по-малки местни банки, в рамките на плана за консолидация на гръцкия банков сектор. Каквито и мерки да предприеме Eurobank трябва да намери нови стратегически инвеститори, които да подкрепят дългосрочните й планове за финансиране на реалната икономика.
Най-лошият сценарии, който все още не се обсъжда в широката общественост е капиталите от Гръцкия фонд за финансова стабилност да се окажат недостатъчни за оцеляването на банката. Тогава правителството може да прибегне до вече изпитаната формула за разделянето на банката на “лоша” и “добра”, което ще е окончателният край на познатата до днес финансова институция. В добрата част могат да бъдат включени всички устойчиви активи, депозити и редовно погасявани кредити, а останалата част да бъде подложена на ликвидация.
От управлението на банката твърдят, че всички решения, които се вземат целят да се запазят интересите на служителите, които са един от основните активи на институцията.
Непотвърдена информация сочи, че банкерът Спирос Лацис (EFG), който се смята за най-богатия грък и е бивш собственик на Eurobank, не е готов да се оттегли напълно от финансовия пазар на Гърция. Реформирането на финансовата система показа, че в страната има няколко малки, но стабилни банки, които устояват на финансовата криза и успяват да се задържат въпреки трудностите. Една от тях е Attica bank, която сама набави нужните 200 милиона евро за рекапитализацията от частни инвеститори и е в отлично състояние. Информациите сочат, че тя може да се окаже апетитна хапка за Лацис и врата към неговото завръщане във финансовите среди в Гърция.