Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Националната банка на Гърция дари 1,5 милиона евро за нова електронна система в здравното осигуряване

26 Януари 2011 / 18:01:29  Виктория Миндова
1168 прочитания

Националната банка на Гърция подари на министерството на труда и социалното осигуряване 1,5 милиона евро, за да приложи единна електронна система за издаване на рецепти. Въвеждането на технологичното „чудо” е приоритет на социалистическото правителство още от началото на мандата им през есента на 2009. Очакванията са система да намали значително злоупотребите с изписването на безплатните лекарства от аптеките и по този начин да се намалят и бюджетните разходи на здравно-осигурителните фондове.

Правителството пусна в действие програмата, която свързва аптеките с една от здравно-осигурителните каси още през октомври 2010. Електронното издаване на рецепти улеснява потока на информация между здравните фондове, фармацевтите и личните лекари. По този начин може да се проследи всеки етап от процеса и да се проведе ефективен контрол от изписването и получаването на лекарства и до това до каква степен то е свързано със състоянието на пациента. Резултатите от пилотната програма на правителството показа, че за месеците октомври-декември 2010 разходите за изписване на безплатни лекарства са паднали с 45%. В абсолютна сума тази разликата е чувствителна, като разходите за лекарства в бюджета са паднали на 620 хиляди евро за последното тримесечие на 2010 от 950 хиляди евро за същия период на 2009.

Информационната програмата се въвежда на три нива, като първото бе пилотния проект на Министерството на заетостта и социалното осигуряване от края на миналата година. Вторият е започнал от януари 2011 и ще завърши през май месец тази година. През него единната информационна система ще свърже аптеките в страната с най-голямата здравно-осигурителна каса, която обслужва заетите в частния сектор и Организацията за здравно осигуряване на служителите в публичния сектор.

Третият етап засяга въвеждането на същата единна информационна система и във всички публични болници, което според програмата на Министерството ще отнеме поне пет години. За сега се знае, че 1,5 милиона евро, дар от Националната банка на Гърция ще стигнат единствено за покриването на разходите за приключване на втория етап. Официален представител на трудовото министерство каза в неформален разговор с GRReporter, че няма бюджет за третия етап и все още не е известно колко ще струва на държавата да въведе въпросната система във всички болници, които работят с гръцките здравни каси.

На пресконференция свързана с официалното оповестяване на дарението, изпълнителният директор на Националната банка на Гърция Апостолос Тамвакакис заяви, че представяната от него институция носи социалната отговорност да подкрепя въвеждането на иновации и промени в публичния сектор. Той призова гърците към съпричастие и отговорно планиране и заяви: „Сериозните изпитания, които очакват гръцкото общество с развитието на кризата, ще поставят нови предизвикателства пред нас. Всички заедно - гражданите, бизнеса, държавата - можем да отговорим на тези предизвикателства с план, решителност и желание за диалог”.

Призивът за солидарност и желание за диалог много бързо измести темата и ресорният министър Лука Кацели се наложи да даде обяснение какво смята да прави с висящите колективни трудови договори. След дълги и тежки преговори през лятото на 2010 социалните партньори в страната се договориха за условията на работа в следващите три години, докато тече договорът за финансова помощ за Гърция. Работодатели и синдикати достигнаха с неохота до консенсус, защото нито една от страните в договорката не бе напълно удовлетворено от резултата. Преподписването на Националния колективен договор установи, че увеличението на заплатите на работещите в частния сектор ще се равнява на средно изчислената инфлация в страните от еврозоната, която за 2011 се очаква да бъде около 1,7%.

Това решение влезе в пълно противоречиe с препоръките на надзорната тройка и Меморандума за финансова помощ, където е записано, че заплати и пенсии, ако не са намалени трябва да бъдат замразени за три години. Докато Гърция приема помощта на Международния валутен фонд и на страните в еврозоната и взима на траншове сумата от 110 милиарда евро, увеличаването на заплати и пенсии може да доведе до нежелано повишаване на инфлацията. Повече от половин година правителството се опитваше да се пребори с местните синдикални сили, за да отмени макар и символичните повишения, но накрая ги прие и до края на февруари на тази година четири от петте колективни трудови договори ще бъдат подписани.

Колективният трудов договор на служителите в охранителните компании обаче няма да бъде подписан и ще бъде върнат за преразглеждане от Върховния съвет по заетостта. Причината е, че синдикатите на гръцките охранители по някакъв странен начин са достигнали до консенсус със своите работодатели да получат повишение на заплата от 5% тази година. Сума, която е сериозна дори в период на положителен икономически ръст и почти невероятна във време на рецесия. Министър Кацели отказа категорично да заяви, че отхвърля напълно това предложение, но прехвърли топката на Върховния съвет по заетостта, за да се изкаже до колко и дали въобще могат да се изпълнят желанията на охранителите. Анализатори на пазара на труда коментират, че изхода от тази схватка е вече ясен, но министерството е длъжно да мине по каналния ред преди да отхвърли договорката между работодатели и служители в охранителния сектор. 

Категории: ИкономикаПазари криза Коледктивен трудов договор Националната банка на Гърция
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus