Над 100 хиляди собственици на недвижими имоти попадат в дупката между двата закона за описване и класифициране на незаконните сгради и постройки, както и смяната на предназначението за ползване на конкретен имот. С встъпването си в длъжност новият министър на градоустройството и околната среда Тина Бирбили анулира до тогава действащия закон на предшественика си Георгиос Суфляс и даде шестмесечна „амнистия” на собствениците на незаконни постройки. Обещанието от новото ръководство на ПАСОК бе, че в началото на април тази година ще влезе в действие нов закон, с който ще се сложи край на незаконното строителство.
Според Федерацията на гръцките строителни предприемачи слабото място на това решение са собствениците и строителните фирми, които имат разрешение за строеж след 2 юли 2009 година. Одобрените проекти на тази група не попадат под нито един от двата закона и те не могат да узаконят или сменят предназначението на тяхната собственост, нито да продадат съответния имот, защото той се смята за незаконен. От федерацията обвиняват екипа на Тина Бирбили в некомпетентност и призовават за бързи промени в проектозакона преди да влезе за гласуване тази седмица.
„В момента довършвам две сгради с по пет етажа всяка една. Собствениците на някои от апартаментите, които вече са продадени искаха малки изменения в проекта. Те бяха изпълнени, но сега не можем да ги узаконим. Ако утре собственикът реши да продаде недвижимият имот, няма да може, защото в закона не са предвидили вратичка за конкретната група. Става дума за тези, които са придобили собственост след отмяната на закона Суфляс и преди приемането на новия нормативен акт,” обясни за GRReporter строителен предприемач от Атина.
В същото време Националният статистически институт представи данните за състоянието на строителния сектор в страната за първите два месеца на 2010 година. Властите са издали с 11,9 на сто по-малко строителни разрешения в сравнение със същия период на миналата година. Строителният бизнесмен обяснява, че в момента се наблюдава цялостно „замразяване” на пазара поради несигурността в мерките, които ще предприеме в бъдеще социалистическото правителство. „Имам готови 14 апартамента, от които съм продал само три. В други времена вече щях да съм приключил с готовите сгради и да инвестирам в нови проекти. Сега обаче просто изчаквам,” казва той. Предприемачът заяви, че независимо от трудната пазарна ситуация цените на недвижимите имоти няма да паднат. Причините са във високата стойност на първоначалната инвестиция. Вече построените жилища и сгради ще изчакват затопляне на пазара, а само ще пада поетапно издаването на нови разрешения за строителство. Свиването на строителния сектор неизбежно ще доведе до увеличаване на безработицата, както и засилване на рецесията.