Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Надежда за децата имигранти за промени в образованието

04 Декември 2009 / 03:12:52  GRReporter
1095 прочитания

Марина Николова

Състоя се първата среща на министъра на образованието Анна Диамандопулу с представители на второто поколение емигранти. „Никой на срещата не беше случаен – това са деца представители на организацията Second generation, на съюза на студентите и младежите от Албания, деца на майките от организацията „Спрете расизма от люлката”, студенти от различни националности. Тук трябваше да бъдат и представителите на филипинския съюз Касапи, но са болни от грип” разказва Василис – редактор на информационния портал „Диаватирио”, който споделя, че е направена важна стъпка за решаването на проблемите на второто поколение.

По-рано този месец правителството на ПАСОК обяви, че децата на имигранти, които са родени в Гърция ще получат гражданство, а ето че сега се осъществи за първи път открита среща между министъра на образованието с деца имигранти, за да обсъдят проблемите, с които се сблъскват в училище и как може да се намери решение.

„Днес в родината ни живеят 200 000 деца, които произхождат от други страни, но са родени и израснали в Гърция, говорят гръцки език. За всички тях нашата родина е и тяхна родина” заяви г-жа Диамандопулу. „С представителите на децата, които са ученици и студенти говорихме за важните теми в образователната система. Промените в образованието вече касаят и децата имигранти и започват още от детската градина, от класовете за интеграция, от въпроса за изучаването на майчин език, от подкрепата на родителите, които трябва да имат възможността да комуникират с учителите на гръцки език. Тези деца, които познават системата на обучение споделиха своите проблеми, искания и предложения.”

Историята на 16-годишният Джамал е типична – той е роден в Гърция, а неговите родители произхождат от Сейшелските острови. Учил е в траскултурно училище, където не се чувствал изолиран, защото там децата произхождат от страни от целия свят. По-късно, когато се преместил в гръцко училище започват проблемите с расистични поведения от страна на учители и ученици. „Трябваше да се замисля върху доста неща...” казва Джамал, който се готви за кандидатстудентски изпити в медицинския факултет. Той отбеляза, че на срещата с министър Диамандопулу са обсъдили всички проблеми, с които се сблъскват децата имигранти в училище.

Друг техен представител е Филос Тадис, който е студент в медицински факултет и е член на съюза на студентите и младежите от Албания. Според него интеграцията трябва да се извърши постепенно, а комуникацията с министерството на образованието да е постоянна. Той е дошъл в Гърция, когато е бил съвсем малък и тук е тръгнал на детска градина. От сегашната си перспектива Филос признава, че за него е било много по-лесно да се приспособи, отколкото за сестра му, която започнала директно четвърти клас. „На нея не й дадоха възможност да си развие способностите, не й обърнаха необходимото внимание” признава момчето и допълва, че на срещата са поставили пред министър Диамандопулу въпроса за отпечатването на учебници за подготвителните класове за интеграция и са получили положителен отговор.

Категории: Политикаобразование второ поколение имигранти
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus