Анастасия Балездрова
Журналист, собственик на вестник и телевизионен канал, десен – според някои коментатори крайно десен – политик и лидер на партия, която сам е учредил. Кой е всъщност Георгиос Карадзаферис, който от почти 20 години е един от най-колоритните играчи на гръцката политическа сцена?
За пръв път е избран през 1993 година като кандидат на Нова Демокрация. Със същата партия е избран още 2 пъти – през 1996 и 2000-та година, като през трите мандата е председател и член на ред парламентарни комисии. През месец май 2000-та обаче, в интервю за неделното издание на централен атински вестник говори остро за тогавашния говорител на Нова Демокрация Арис Спилиотопулос, характеризира го като Саломе, тъй като го смята за отговорен за „обезглавяването” на няколко висши партийни функционери.
Освен това твърди, че тогавашният лидер на партията Костас Караманлис и политическият анализатор и специалист по комуникационна политика Янис Лулис са пряко отговорни за изборната загуба от ПАСОК с много малка разлика. Два дни по-късно Г. Каратзаферис е отписан от Нова Демокрация, а след известно време оповестява плановете си за основаване на собствена партия, което осъществява през септември същата година. Името на политическата формация е Лаикос Ортодоксос Синагермос (ЛАОС), т.е. Народна Православна Бдителност. За символ на партията е избран бял кръст на червен фон, върху който е поставен лавров венец. При оповестяването на партийната платформа, Карадзаферис заявява, че ще окаже пълна подкрепа на Църквата.
Партия ЛАОС се движи в крайно дясната гама на политическия спектър. По време на масовите безредици през декември 2008 от партията поискаха да се забранят демонстрациите и публичните митинги, да се обяви за наказуемо прикриването на чертите на лицето по време на подобни мероприятия и в страната да бъде обявено извънредно положение. Когато през 2007 г. Георгиос Каратзаферис призова да бъде дадена амнистия на съратниците на военната хунта, предизвика остри реакции от страна на обществото и останалите политическите сили.
От партията поддържат мнението, че Турция не принадлежи нито географски, нито културно на Европа и затова не може да стане член на Европейския Съюз, в който не може да членува и Бившата Югославска Република Македония, заради спора за името „Македония”. Позицията на ЛАОС за въвеждането на лимит в броя на нелегалните имигранти, които да бъдат допускани в Гърция много пъти е водило до спорове с представители на леви партии. В партията участват политици, които произхождат от други политически формации като Нова Демокрация и дори ПАСОК. През 2005 г. с ЛАОС се обедини Гръцкият Фронт с лидер Макис Воридис, политик с крайно десни идеи, които се споделят от много от останалите членове и функционери.
В началото партията на Георгиос Карадзаферис не бе взета съвсем насериозно от останалите политически партии и въпреки че не успя да влезе в парламента през март 2004, три месеца по-късно лидерът успя да бъде избран за евродепутат. На общите избори през 2007 г. партията ЛАОС успя за спечели 10 депутатски места, на последвалите евро-избори бяха избрани двама евродепутати, а от след миналогодишните парламентарни избори, има 15 депутата в гръцкия парламент.
Партия ЛАОС подкрепи правителството в решението му да подпише меморандума за икономическа помощ с Международния Валутен Фонд, Европейския Съюз и Европейската Централна Банка. Това доведе до спор с Нова Демокрация, която гласува срещу меморандума и дори успя да го постави в центъра на предизборната кампания за местните избори, първият кръг на които ще се проведе идната неделя.
Министър-председателят Георгиос Папандреу се опита да промени дилемата и обяви, че ако ПАСОК загуби на местните избори, е много вероятно да предизвика извънредни парламентарни избори и с това предизвика вълна от остри реакции от страна на опозицията. Георгиос Карадзаферис също обяви, че е против провеждането на извънредни общи избори и подчерта, че едно такова решение не е сериозно, а по-скоро налудничаво. Добави също, че всъщност премиерът блъфира с тази дилема и че ако действително има избори, ПАСОК ще ги изгуби. С тази си позиция Карадзаферис се доближи много до лидера на Нова Демокрация, Андонис Самарас и приветства решението му Нова Демокрация да участва в едно бъдещо коалиционно правителство.
Относно външната политика, Георгиос Карадзаферис смята, че освен европейските, съществуват и други страни, които биха могли да помогнат на Гърция в този труден икономически момент. „След срещите си с посланиците на Русия и Иран разбрах, че можем да намерим подкрепа в Близкия Изток и Русия. Въпросът е доколко сме готови да изоставим безрезултатния принцип, че сме част само от Запада. Аз смятам, че сме част от там, където е интересът на Гърция”, заяви в телевизионно интервю лидерът на ЛАОС.
Относно нападенията с колетите-бомби, Георгиос Карадзаферис заяви: „Несъмнено някои се опитват да нарушат ориентацията и да попречат на координираните усилия на страната ни. Внимание, внимание, внимание”, без обаче да уточни кой смята, че се крие зад тези планове.